Kasımağzı Köyü Hakkında Bilgi Şalpazarı Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kasımağzı Köyü Hakkında Bilgi Şalpazarı Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kasımağzı Köyü - Kasımağzı Köyü Şalpazarı - Kasımağzı Köyü Hakkında - Kasımağzı Köyü Resimleri  İlçe: ŞALPAZARI

  İl: TRABZON

  Kasımağzı, Trabzon ilinin Şalpazarı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Kasımağzı Köyünün adı iki rivayete dayanır. Bunlardan: 1- Köye ilk karın daha çok Kasım ayında yağması ile birlikte soğukların bu ayda başlaması ve kış rüzgârlarının bu ayda esmesi nedeniyle bu soğuklara "Kasım ayazı" deniliyormuş, Zamanla bu deyim "Kasımağzı" olarak değişip köyün adı olarak kalmıştır. 2- Köye ilk yerleşenin "Kasım Ağa" adında biri olduğu ve bundan dolayı köyün bu kişinin adını aldığı söylenmektedir.

  Kasımağzı köyü ağasar yöresindeki diğer köyler gibi çepni köyü olarak bilinir. Çepniler’den bahseden en eski yazılı kaynak, 1072-1076 yılları arasında Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılan ‘Divanü Lügat-it Türk’tür. Kaşgarlı’ya göre Çepni Boyu; Oğuzlar’ın yirmi iki boyundan yirmi birincisidir. Çepni, Üçoklar’ın en büyüğü olan Kök Han’ın dördüncü oğludur. Kaşgarlı'daki Oğuz Boyları adlı eserde Çepni tanıtılırken; ”Nerede düşman görse durmayıp savaşan” şeklinde tanıtılmıştır. Ongunu(Sembol) ”Sunkur", Ülüşünün(şölendeki et payı),Sol karın yağı,sol yanbaş olduğu belirtilmiştir. Çepniler Orta Asya'dan beri darı ekmeğini biliyorlardı. (Tariğ-Tariğ Lağ) tarla adı, bu tariğden gelmektedir. O zamanlar buğday, arpa ve diğer tahıllar ekilmiyordu. Yiyeceklerin başında hayvansal ürünler, av ürünleri, ceviz ve bol miktarda bal gelmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Trabzon iline 75 km, Şalpazarı ilçesine 8 km uzaklıktadır. Kasımağzı köyünün Güneyinde Dorukkiriş, kuzeyinde Düzköy, Batısında Ağasar deresi doğusunda köyün mezrası ile çevrili olup doğu-batı ekseninde dik bir yamaca kurulmuştur. Şalpazarı ilçesi köyün kuzeyinde, Sis dağı Güney-batısında kalmaktadır. Coğrafi yapı bakımından arazisi son derece engebeli büyük bir bölümü orman veya fındıklarla kaplı olmasına rağmen tarla tarımı ve fındık üretimi yapmak suretiyle köy halkı bu topraklardan en iyi şekilde yararlanmaya çalışmaktadır.

  İklim

  Genel olarak her mevsim yağışlıdır, ortalama sıcaklık yaz aylarında 20-25 oC, kış aylarında 5-10 oC civarında olur. Bu ısı derecelerinden de anlaşıldığı gibi iklim yazları ılık ve sıcak, kışları ise ılık ve soğuk geçer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 374
  1997 337

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkı ticari amaçla Fındık üretimi, kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla da mısır, patates, kabak, karalahana ve fasulye üretimi yapmaktadır. Köyde yetişen meyve türleri; elma, armut, kiraz, erik, ayva, dut, üzüm, ceviz, fındık, karayemiş(taflan)

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet Demirtürk
  2004 - Mehmet Demirtürk
  1999 - Hasan Kurukız
  1994 - Hasan Kurukız
  1989 - Neşet Çoban
  1984 - Mustafa Arslan

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kasımağzı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş