Kasımağa Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kasımağa Köyü Hakkında Bilgi Keskin Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keskin Kasımağa Köyü Bilgileri - Kasımağa Köyü Hakkında - Kasımağa Köyü Tanıtımı - Kasımağa Köyü  Kasımağa, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı köye ilkyerleşen kasım adından almış bir türkmen köyüdür. köyümüzde cok eskiye ait bulgular vardır. köyün yerleşim yerinin altı nerdeyse bir mezarlık gibi insanları sevecen tatlı ve güler yüzlüdür hiç olumsuz bir haber alınmaz bizim köyden tandır çörekleri boy boy ekinleri gürül gürül akan çeşmeleri sessiz sakin huzur doludur bizim köyümüz muhtarımız suan süleyman emmidir kasımaga köyünün en önemli unsuru insanlarının birbirine cok baglı olmasıdır örnegin cenazesi olsun dügünü olsun hep berberdir bu yöndende taktiri hak etmiştir cok şirin bir köydür

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve [[yemek|köyümüzde yetişen meyvelere baglı olarak cevizli börek,eski usüllerle hazır lanmış havanda kesilmiş yufka ekmegi içinde ceviz,kayısı cekirdegi baden bulunan,yaglı peynir ve tereyağda pişen bol şerbetli kadayıf. tere yağlı gözleme,içliçörek patlıcan salatası, madımak yemeği ve sayamayacagımız kadar çok lezzetli ve çeşitli yemekler vardır. Köyümüzün adedleri dügünler cuma günü dügün sahibinin cuma namazından sonra dügün yemegine davet etmesiyle başlar 3 gün sürer. Gençlerin saya toplaması, damat kaldırma, asker yemekleri, koç katımında dua etmek, cenazeden sonra cenaze sahiplerine kuran okutma daha birçok unutulmaya yüztutmuş adetimiz var.

  Coğrafya

  Kırıkkale iline 52 km, Keskin ilçesine 25 km uzaklıktadır, Rakım 1000 m

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  2000-134
  1997-106

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır,halkın büyük kısmı KESKİN,KIRIKKALE ve türkiyenin çeşitli yerlerinde çalışmaktadır.Son yıllarda tarım alanında çeşitli atılımlar gerçekleşmiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  > 2004 - SÜLAYMAN ÇELİKEL
  > 1999 - NECATİ ÇELİKEL
  > 1994 - NECATİ ÇELİKEL
  > 1989 - Haydar ERDEM
  > 1984 - Haydar ERDEM

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu kapatılmıştır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Kasımağa Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kasımağa Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş