Kasıkotu, Bruchkraut, Herniaria glabra

'Şifalı Bitkiler' forumunda Dine tarafından 19 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kasıkotu, Bruchkraut, Herniaria glabra konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kasıkotu, Bruchkraut, Herniaria glabra

  [​IMG]
  Kasıkotu, Bruchkraut, Herniaria glabra

  Türkotu

  Atyaran

  Bozkırotu Familyası: Karanfilgillerden , Nelkengewaechse, Caryophylaceae

  Drugları: Herniariae herba

  Kasıkotunun kökleri hariç tamamı çay ve natürel ilaç yapımında kulanılır.



  Giriş: Latince herniaria kasık anlamına gelir, yine almanca bruchkraut: kasıkotu anlamaına gelir. Eskiden Avrupalılar tarafından bilinmeyen bu bitkinin Türkler tarafından Avrupa?ya getirildiği ve Türkler tarafından oldukca sık kulanıldığından Türkotu diyede anlır. Neden Türkotu diye anılır, çünkü eskiden Türkler atüzerinde yaşar ve ölürlerdi, bu nedenle oldukca sık fıtığa yakalanırlardı. İşte böyle bir rahatsızlığa karşı bir ot bulmuşlardır.



  Botanik: Vatanının Türkistan olduğu tahmin edilen bu bitki zamanla Avrupanın ve Asyanın ılıman iklimi olan bölgerlerine yayılmışlardır. Kasıkotu killi, kireçli, taşlı ve kumlu topraklarda yetişir. Gövdesi yere yatık bir bir kısmı hafif kalkık vaziyette 10-30 cm büyüklüğünde ve dallları çevresine yayılır.



  Yaprakları karşılıklı 3-8 mmm büyüklüğünde, oval, koyu yeşil renkte, ayrıca ana yaprakalrın yanında 4-8 adet yan yaprak bulunur. Çiçekleri oldukca küçük, takriben 0,5-1 mm büyüklüğünde, sarımsı yeşil renkte ve beş adet taç yaprağa sahiptir.



  Yetiştirlmesi: Türkiyenin hemen her bölgesisinde yetiştirilebilir, özel bir itinaya gerk yoktur.



  Hasat zaamnı: Kasıkotu Hazirandan Eylüle kadar toplanarak kurutuluur ve taze olarak tentürü veya natürel ilaçı yapılır. Malesef şifalı bitkileri toplama, kurutma, paketleme ver depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaparak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca öreneğin bitki 5 günde kurudu ise 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğünden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş'te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip diploması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar'da açıkta satılması kalitesini kısa sürede sıfırlar.



  Birleşiminde: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.



  Araştırmalar: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.



  Tesir şekli: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.



  Kulanılması: a-) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Kasıkotu yerine daha etkili olan başka bitkiler kulanılmalıdır. Örneğin mesane ve böbreklerdeki taş ve kumlarına karşı A. Başakotu preparatları veya Gökçek İksiri daha etkildir.



  b-) Halkarasında mesane ve böbrek taş, kum ve zararsız urlara karşı kulanılır. Bir diğer kulanım alanı ise Türkiyede ve Avrupada kasık yırtılmasına (fıtık) karşı kulanılır. Kasıkotu mesanekaslarını gevşetir, bu nedenle mesane kramplarını çözücü olarak ve böbrekler ve mesanedeki taş ve kumların düşürülmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle mesane ve böbreklerdeki taş ve kumları düşürmek için hazırlanan çay harmanlarına katılır.



  Çay: Kasıkotundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilave edilerek 10-15 dakika demlenmesi beklenir. Kasıkotu asla kaynatılmamalıdır, şayet kaynatılır (dekokt) ise birleşimindeki eteryağ türevlerini kaybeder.



  Yantesiri: Bilinen bir yantesiri yoktur.
   

Bu Sayfayı Paylaş