Kartonpiyerden harikalar yaratın

'Hobiler Ve Videolar' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kartonpiyerden harikalar yaratın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  90'ların başında hayatımızdan çıkardığımız kartonpiyere yeniden kucak açıyoruz. Onunla yapılabilecek çok şey var. Deneme yanılma yöntemiyle yola çıksanız bile harika işlere imza atabilirsiniz.

  Yatak başında
  Kartonpiyerden yatak başı yapmak her ne kadar akla aykırı gelse de ortaya çıkan sonuç oldukça başarılı. Nalbur dükkanlarında veya kartonpiyer satan firmalardan temin edebileceğiniz strafor kartonpiyerleri, yatak başınızın çevresine göre kestikten sonra duvara sabitlemeniz yeterli.

  Gerçek rengi beyaz olan, ancak istenilen renklere boyanabilen kartonpiyerler eviniz için farklı dekorasyon çözümleri yaratıyor.

  Panoda
  Özellikle çalışma köşelerinde sıkça kullandığımız panolar çoğu zaman sıradan olabiliyor. Bu sorunu da kartonpiyerle rahatlıkla çözebilir ve panonuzu aynı zamanda bir dekorasyon objesi haline getirebilirsiniz. İstediğiniz ölçülerde keseceğiniz kartonpiyerler, panonuzun çerçevesini oluşturacak.

  İsteğinize göre panonun üzerini duvar kağıdıyla kaplayabilir ve bir tabloymuş gibi duvarınızda sergileyebilirsiniz. Kartonpiyerin şeklini seçme konusunda da serbestsiniz. İster işlemeli, ister düz, kalın veya ince pek çok seçenek bulunuyor.

  Duvarda
  Duvara kartonpiyer uygulaması aslında çok eskiye dayanan bir çözüm. Siz de bunu benimsiyor ve evinizin duvarlarında görmek istiyorsanız alçı gibi inşaat işleriyle uğraşmanıza gerek yok.

  Kullanacağınız kartonpiyerin ebadını ve biçimini belirlemek tamamen size kalmış. Ortasına da ister bir tablo veya ayna, ister bizim yaptığımız gibi yuvarlak göbeklerden yapıştırabilirsiniz.

  Kapıda
  Kapınıza kartonpiyer uygulaması yapmak için düz bir kapınızın olması, ortaya çıkacak sonuç bakımından daha elverişli. İnce şeritler halinde satılan kartonpiyerleri, kapınızda görmek istediğiniz şekle göre, önce ölçüp sonra maket bıçağıyla kesin. Ardından tutkal ve benzeri yapıştırıcılar yardımıyla kapınıza yapıştırın. İşin sonunda bambaşka bir kapıya sahip olacaksınız.

  Malzemeler: Yapım aşamasında kullanılan gereçler tutkal, tutkalı sürecek kestirme fırçası, maket bıçağı, gönye ve su terazisi.

  Nereden bulunur? Strafor kartonpiyerleri çeşitli nalburlarda veya kartonpiyer üreten firmalarda bulmak mümkün. Strafor kartonpiyerler iki metrelik şeritler halinde satılıyor.

  İpuçları:

  Kartonpiyerlerin köşelerini birbirini eşit şekilde denk getirmek için, şeritleri doksan derecelik açıyla sabitleyin ve köşeleri birbirine oturacak şekilde kesin.
  Kartonpiyerlerin köşeleri düzgün kesilmediyse ve birbiri üzerine oturmuyorsa, yapıştırdıktan sonra çekomastik ile köşelerin boş kalan yerlerini doldurun.
  Kartonpiyerin rengini değiştirmek için su bazlı plastik boya; parlak bir görünüm yakalamak istiyorsanız selülozik boya kullanabilirsiniz.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kartonpiyerden harikalar yaratın Forum Tarih
Harikalar Sirki - Çocuk Oyunu Tiyatro Tiyatro ve Skeçler 27 Şubat 2011
Harikalar Diyarı Bak Kalbine 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 30 Aralık 2010
Cep İçin Alice Harikalar Diyarında Teması İndir Cep Temalar 1 Ekim 2010
Dünyanın bilinmeyen harikaları Dünya Ülkeleri - Resimleri 10 Mayıs 2010
Kur’ân niçin medeniyet harikalarından açıkça bahsetmiyor? Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 5 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş