Kartaldere Köyü Maden Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kartaldere Köyü Maden Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kartaldere Köyü Maden- Kartaldere Köyü Hakkında - Kartaldere Köyü Tanıtımı -Kartaldere Köyü Resimleri  Bilgiler
  Nüfus 1000 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23400
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Maden
  Web Sitesi


  Kartaldere, Elazığ ilinin Maden ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün eski adının Şehkatil olduğu nufus kayıtlarında mevcut olduğu daha sonra Kartaldere olarak değtiği bilinmektedir.
  Kültür

  Kartaldereköyü kültürü doğu kulturunun ortak özelliklerine sahiptır. Muhafazakar bir yapıya sahip olmakla birlikte çevre köylerine eğitim düzeği yüksek bir yapıya sahiptir.

  Köyde savcı,avukat,ögretmen, polis, gibi değerli kişiler bulunmaktadır.
  Coğrafya

  Elazığ iline 65 km, Maden ilçesine 37 km uzaklıktadır.Köy etrafıyarım ay şeklinde dağlarla çevrili bir alana kurulmuştur.yerleşim alanı evler bahçeli ve bahçesiz evler olarak ikiye ayrılmaktadır.Köyün ortasından kurudere geçmekte buda köyü iki mahelleye bölmektedir.Köyün giriş ve çıkışında köprü bulunmaktadır.Köy gezine 15 km. Dıyarbakır ile Bingöl arası yola 15 km uzaklıktadır.Kartaldereköyü kendinden sonra gelen üç köyun geçiş yolu uzerindedir.gidiş dönuşlu ulaşım vardır. Diyarbakırdan Bingöle veya Bingölden Diyarbakıra giden araçlar bu yolu kullanırlar, bu yol 90 km. yolu kısaltmaktadır.

  Köyde 3 zatın türbeleri bulunmaktadır. bu zatların kitabelerinden anlaşılacağı gibi Muhammed'in beşinci göbekten torunlarıdır. Bu zatları TÜRKİYE,nin her tarafından gelip ziyaret ederler.Köyde birde tuzlu su bulunmaktadır, bu su kaşıntı ve uyuza iyi geldiği söylenir.Su belirli bir mesafe gittikten sonra kaya oluşmaktadır.

  Köyün kullandığı dil zaza dilidir, şaylı kesimlerden bazıları kürtçede konuşmaktadır.Mastardağı eteklerinde bulunan köyde soğuksular bulunmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1100
  2000 893
  1997 443
  Ekonomi

  Köyun ekonomısı son 20 yıl onceye kadar tarım ve hayvancılığa dayanıyordu.lakın şu an aynı şeyleri sölemek mümkün değil.nufusun 1960 larda köyden kente fabrıkalara çalışmaya başlamasıyla köyün gelir turude değişikliğe başlamıştır.şehire göç eden nufus çocuklarını okutunca yeni nesil çiftçi dedenin tornu fabrikada çalışan babanın oğlu olarak öğretmen ağırlıklı ve diğer devlet kademelerinde memur olarak görev almaya başlamıştır.Şu an kartaldereköyü 150 hanelik nufusa sahıptır.Nufusun %80 yaz aylarında köye gelmektedir.geçimini tamemen çiftçiliğe ve hayvancılığa bağlayan %10 civarıdır.
  Muhtarlık

  köy muhtarı:EMURLAH DÜZGÜNDÜR dür.Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmakt

  YILLARA GÖRE MUHTARLIK :


  2009 YILI : Emurlah DÜZGÜN
  2004 YILI : Mehmet SARICA
  2000 YILI : Halil DUMAN
  1996 YILI : Mehmet SARICA
  1992 YILI : Mehmet ARLI

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekeside vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı saglık evi vardır ebesi yoktur.

  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kartaldere Köyü Maden Forum Tarih
Kartaldere Köyü Varto Muş D.Anadolu Bölgesi 22 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş