Kars'ta hortum evlerin çatılarını uçurdu

'Yurt İçi Haberler' forumunda Dine tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kars'ta hortum evlerin çatılarını uçurdu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Büyük zayiatın meydana geldiği köyde can kaybı olmazken yüzbinlerce lira maddi zarar meydana geldi.
  Edinilen bilgilere göre akşam saatlerinde etkili olan fırtınanın ardından aniden oluşan hortum 10 dakika içinde Kars merkeze 16 kilometre mesafedeki Dikme köyünde maddi zarara yolaçtı. 250 haneli köyde 50 civarında evin çatısı tamamen uçarken bir çok evin çatısı ise yüzlerce metre uzağa fırladı, bazı evlerin çatılarının ise nereye düştüğü belirlenemedi.
  Hortumdan bir çok araç zarar gördü, elektrik ve telefon telleri koptu. Bazı evlerin demir kapılarını bile yerinden söken hortum bir çok çatıyı da elektrik tellerinin üzerinde bıraktı. Köyün camisi ve bazı kurumlara ait binalarında çatıları yerle bir oldu.
  Hortumun ardından köye ilk ulaşan ise gazeteciler oldu. Gazeteciler gördükleri manzara karşısında şaşırıp kaldılar. Köylülerin durumu TEDAŞ'a bildirmeleri üzerine elektrikler tamamen kesildi. Telefon tellerinin kopması nedeniyle bütün telefonlar kesildi.
  Köyün iki tarafında oluşan iki ayrı hortumun felaket getirdiğini söyleyen köylüler, ne yapacaklarını şaşırdıklarını aktardı. Şans eseri herkesin evde olduğu bir saatte hortumların oluşmasının can kaybını önlediğini ve kimsenin yaralanmadığını ifade eden köylüler, gördükleri manzara karşısında şaşkına döndüklerini ifade ettiler. Ellerine aldıkları fenerlerle köyde hasar tespiti yapan köylüler, dört bir yana dağılarak kimsenin yaralanıp yaralanmadığını öğrenmeye çalıştı.
  Muhtar Yavuz Aydınyer, köyde büyük bir felaketin yaşandığını belirterek asıl felaketin sabah gün ışığında görüleceğini ve tespitlerin daha rahat yapılacağını söyledi.
  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kars'ta hortum evlerin Forum Tarih
Kars'ta Gezilecek Yerler Nelerdir? Kars Tanıtımı 31 Ağustos 2011
Kars'ta Nerelerde Gezilir? D.Anadolu Bölgesi 29 Haziran 2010
Meydana gelebilecek hortumlar için alınabilecek önlemler nelerdir? Doğa ve Bitkiler 20 Ekim 2012
Hortumların güçlerine göre verdiği zararlar ve örnekler nelerdir Doğa ve Bitkiler 20 Ekim 2012
Hortum,Tsunami,Sel ve Depremlerin Meydana Geliş Nedenleri Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 20 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş