Kars Halil Atila İlköğretim Okulu Bornova İzmir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 13 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kars Halil Atila İlköğretim Okulu Bornova İzmir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kars Halil Atila İlköğretim Okulu Hakkında - Kars Halil Atila İlköğretim Okulu Tanıtım - Kars Halil Atila İlköğretim Okulu Resimleri - Kars Halil Atila İlköğretim Okulu İletişim  [​IMG]

  Kars Halil Atila İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

  İzmir Valiliği Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarından olan Okulumuz ilk çalışmalarına 1881 yılında Eski Pazar yeri olarak bilinen yerde İsmail Hakkı bey tarafından karma ( 40 – 50 ) öğrenci ile başlamıştır. Burada iki yıl kaldıktan sonra 1883 yılında büyük cami içinde o zamanki Bucak Müdürü Nuri beyin yardımı ile bir sene içinde yaklaşık 200 altın liraya İlkokul binası yapıldı. Medresedeki okul buraya geçirildi, bu binada 1908 yılına kadar kalındı.
  1908 yılında çoğalan mevcut nedeniyle kızlar mevcut okulda kaldı, erkek öğrenciler cami karşısındaki eski hükümet binasına geçirildi okul “YADİGAR MİLLET ZÜKUR” adını aldı.
  Okulumuz şimdiki yerine Bornova Rumlarının esnaftan topladıkları para ile bir Ermeni’ den satın aldıkları arsaya 1909’ da başlayıp 1912 yılında biten okulu yaptılar bu okul 1916 yılına kadar Rum okulu olarak kullanıldı. 1916’ da Eski Fransız okuluna geçildi. Birinci Dünya Savaşı sonlarında binayı Fransızlar işgal ettiği için 1919’ da tekrar Hükümet binasına geçildi 3 öğretmen 120 öğrenci ile burada üç yıl kalındı.

  İzmir’ in kurtuluşundan sonra 1922 yılının sonralarında 30 Ekim 1922’ de Bucak Müdürü Mehmet Ali bey tarafından törenle açılarak anahtarı o zamanki Başöğretmen Tahsin beye teslim edilmiştir. Eski Hükümet binasındaki okul buraya nakledilmiştir, nakil işleminin Kars ilinin kurtuluş gününe rastlaması nedeniyle okulunun adı “ KARS İLKOKULU” olarak verilmiştir. Okul bu binaya geçtikten sonra ilk yıl mezun verememiştir. Dört yıl yalnız erkek öğrenci okulu olarak devam ettikten sonra 1926 yılında kız- erkek karma öğrenci alınmıştır.
  Şimdiki binamızın A Blok olarak hizmet veren bölümü aynı arsa üzerine yeniden inşa edilerek 1972- 1973 Eğitim- Öğretim yılında hizmete açılmıştır. Bir süre bu haliyle öğretime devam eden KARS İLKOKULU öğrenci sayısındaki artış ve ilköğretim uygulamasına geçiş nedeniyle 1993- 1994 Eğitim- Öğretim yılına aynı binanın yanına B Blok olarak tanımladığımız ve hayırsever işadamı Sayın Halil ATİLA tarafından yapılarak kazandırılan 11 derslik ve ünitelerinin yer aldığı yeni binası ile yine aynı yardımsever işadamı Halil ATİLA beyin adı verilerek “ KARS HALİL ATİLA İLKÖĞRETİM OKULU” adı ile eğitim öğretim çalışmalarına devam etmektedir.


  Kars Halil Atila İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

  İlçesi : Bornova
  Okul Adresi : Fevzi Çakmak Cd. No:3 Bornova İzmir
  Okul Telefonu : (232) 374 46 93
  Okul Fax : (232) 388 10 58
  Okul Web :
  http://www.karshalilatila.k12.tr
  Okul E-Mail : 313202@meb.gov.tr
  Okulun İlçe ve İl merkezine uzaklığı : Merkez
  Metropol İçi / Dışı : İçi
  Ulaşım Durumu : Karayolu
  Ulaşım Bilgileri:
  Lojman Durumu : Yok
  Bölgedeki Kiralık Konut Durumu : Sıkıntı Yok


  Kars Halil Atila İlköğretim Okulu Resimleri :

  [​IMG]

  Kaynak : webrehberi.biz - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

  Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş