Karpuz Kabuğu Denize Düşünce Kitap Özeti - Seçil Büker

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 16 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Karpuz Kabuğu Denize Düşünce Kitap Özeti - Seçil Büker konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karpuz Kabuğu Denize Düşünce Kitap Özet - Seçil Büker Kitapları - Karpuz Kabuğu Denize Düşünce Kitap Tanıtım - Karpuz Kabuğu Denize Düşünce Kitap Fiyatı - Karpuz Kabuğu Denize Düşünce Ön Okuma  Kitap Özet

  Karpuz kabuğundan gemiler yapmak kimin aklına gelir? Arzu, bir “delilik” olarak tezahür ederse yönetmen karpuz kabuklarından filmler çeker. Sinema bir cennet midir gerçekten? Salvatore 1988'de sinemanın yeni bir cennet olduğunu söylemişti (Nuovo Cinema Paradiso, Giuseppe Tornatore). Çocuk Salvatore öylesine mutluydu ki, onu cennette kollayan, koruyan bir “baba”sı (Alfredo) vardı ve üstelik bu makinist “baba” kesmek zorunda olduğu sevişme sahnelerini sinema tutkunu olan bu çocukla paylaşıyordu. Genç erkek için tam bir cennet! “Baba” ona makineyi nasıl kullanacağını da öğretiyordu. Makinist bu görevi yerine getiremediğinde Salvatore gösterimi sürdürebilirdi.

  Ahmet Uluçay için işler o kadar da kolay değildi, köy yerinde (ya da köylük yerde) kolay mıydı “gımıldak” için yanıp tutuşmak, insanın ancak deli olması gerekirdi böyle bir işe girişmek için. Salvatore gibi uzaklara gitme olanağı da yoktu, “okul” köydeydi. Salvatore'ye makinist “baba”sı düşlerini gerçekleştirmesi için büyük kentlere gitmesi gerektiğini, küçük kasabada düşlerin gerçekleşemeyeceğini söylüyordu. Demek ki köyde, kasabada sinema yapılamazdı, makinist “baba” beş yıl sonrasını öngöremiyordu. 1993'te Türkiye'de bir “köylü” koltuk değneklerinden kanat yapacaktı, ama Alfredo'nun belki de haberi bile olmayacaktı. Köyün orta yeri optik düşleri gerçekleştirmek için sinemaydı ama bundan Türkiye'de kimselerin haberi yoktu. O, köyünde sessizce tablo-plânlarını bir araya getirerek filmini üretti. Parçalar birleşti ve sinema tutkusunu betimledi. Karpuz kabuğu sinemaya düştü.


  [​IMG]

  Karpuz Kabuğu Denize Düşünce

  Seçil Büker
  · Kırmızı Kedi
  · Basım Tarihi : 12 - 2010
  · ISBN : 9944756518
  · Sayfa Sayısı : 221
  · Etiket Fiyatı : 15.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karpuz Kabuğu Denize Forum Tarih
Ayağının altına karpuz kabuğu koymak deyiminin anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 3 Şubat 2012
Karpuz Kabuğu Reçeli Tarifi Yapılışı Tatlılar ve Reçeller 11 Aralık 2010
Diyet Yaparken Karpuz Yenilir mi? Diyet Beslenme 10 Temmuz 2012
Karpuzun Yararları Nelerdir, Karpuzun Faydaları Yararları Doğa ve Bitkiler 5 Kasım 2011
Karpuzun Faydaları Nelerdir Doğa ve Bitkiler 5 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş