Karnabahar - Karnabahar Nedir - Karnabahar Yetiştiriciliği

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karnabahar - Karnabahar Nedir - Karnabahar Yetiştiriciliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karnabahar - Karnabahar Nedir - Karnabahar Yetiştiriciliği  Toprak İsteği: Karnabahar bitkisi toprak istekleri bakımından seçici değildir. pH 5-5,5 arasında olan kumlu-tınlı, su tutma kapasitesi yüksek topraklarda iyi sonuç alınır. Ağır bünyeli topraklarda özellikle kış dönemi yetiştiriciliğinde yağışlar nedeniyle oluşan suyun iyi bir şekilde drene edilmesi gereklidir. Kuraklığa hassas olduğu için hafif bünyeli topraklarda yetiştiricilik yapılmamalıdır.

  Toprak hazırlığı, dikim, çapalama ve sulama işlemleri lahana yetiştiriciliğinde olduğu gibidir. Ancak dikim mesafesinde; çeşidin erkenci ya da geçci oluşuna, yayvan veya dik büyümesine göre değişiklik gösterir.

  Gübreleme: Toprak tahliline göre dikimden en az 2-3 ay önce dekara 3-6 ton çiftlik gübresi verilir. Başarılı bir yetiştiricilik için 15-17 kg/da N, 4-5 kg/da P ve 15-17 kg/da K verilir. Azotun 1/3’lük kısmı ile potas ve fosforun tamamı dikimden önce, geri kalan azotun 2/3’lük kısmı ise ikinci çapa yapılırken bitkinin 5-10 cm uzağına verilir.

  [​IMG]

  Hasat: Taçlar dağılmadan, renkler bozulmadan önce, tacın gövdeyle birleştiği yerden kesilmesi suretiyle hasat yapılmalıdır. Hasat sırasında; yaprak bırakılmadığı gibi, uzun mesafelere gönderilecek ise yaprak bırakılabilir. Dekardan 1800-2000 adet taç hasat edilebilir. Taçların ortalama ağırlığı 600-700 gr ile 5000-6000 gr arasında değişebilir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karnabahar Karnabahar Nedir Forum Tarih
Soya Soslu Karnabahar Tarifi - Soya Soslu Karnabahar Tarifi Nedir Mutfağımız Yemeklerimiz 10 Nisan 2010
Sütlü Karnabahar Çorbası Tarifi - Sütlü Karnabahar Çorbası Nasıl Yapılır -Tarfi Nedir İçecekler ve Çorbalar 17 Şubat 2010
Karnabaharlı Domates Dolması Tarifi Yapılışı Mutfağımız Yemeklerimiz 21 Aralık 2010
Karnabaharlı Brokolili Et Sote Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 11 Ağustos 2010
Tarator Soslu Karnabahar Kızartması Tarifi Yapılışı Mutfağımız Yemeklerimiz 31 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş