Karnıyarık Tohumu,Karnıyarık Tohumu Hakkında

'Şifalı Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Karnıyarık Tohumu,Karnıyarık Tohumu Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinirli otgiller ailesindendir.

  Diğer isimleri Damar otu, Yılan otu (Van), Sinirliot, Bağa, Sinsek (Zonguldak).10 ile 40 cm (santim) uzunluğunda, tüylü yapraklı,dallı gövdeli, bir senelik, otsu bir bitki türüdür. Meyve iki tohumlu kapsüldür. Karnıyarık tohumu diye bilinen bu tohumlar,esmer, kokusuz, yassı yumurtamsı, tatsız, 2 ile 3 mm uzunluğunda, 1 ile 1.5 mm çapındadır. 1000 adeti yaklaşık 2 gram kadar gelir.

  Anayurdu Ortadoğu Akdeniz havzası’dır. Kumlu topraklarda vardır. Anadolu’da çok çokça yaygındır. Hindistan’da, Pakistan’da, bazı Avrupa ülkelerinde tarımı yapılır.Bitki (İÖ 10. yy’ da )Mısır’da idrar yolları hastalıklarına, Hindistan ve Çin’de ishale, yüksek tansiyona ve basura ve karşı kullanılmıştır.

  Özelliğinde müsilaj, sabit yağ ve aucubin adlı bir glikozit vardır. kabızlık giderici ve İshal kolesterol ve sindirim yolu şeker düşürücü, rahatsızlıklarında etkileri bulunur. Bunun için karnıyarık tohumları ılık suda birkaç dakika bekletildikten sonra tüketilir.
  Günde 10 gramlık doz kabızlık; dört defada alınacak 40 gramlık doz ishali kesicidir. 12 yaşından küçüklerde doz yarıya indirilir. Yüksek kolesterolde günde 10 ile 20, şekerde 10 ile 15, sindirim yolu rahatsızlıklarında iki ile üç defada 10 gram verilir. Yaralara da lapa olarak kullanılır.


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karnıyarık Tohumu Karnıyarık Forum Tarih
Kuşbaşı Piliçli Karnıyarık Tarifi Yapılışı Etli ve Sulu Yemekler 13 Ağustos 2011
Sebzeli Karnıyarık Tarifi Yapılışı Mutfağımız Yemeklerimiz 31 Ocak 2011
Tavuklu Karnıyarık Böreği Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 31 Temmuz 2010
Karnıyarık, Flohsamen, Plantago afra Şifalı Bitkiler 19 Ekim 2009
Sosisli Karnıyarık Böreği Pasta ve Hamur İşleri 9 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş