Karnınızdaki Şişliklere İçin

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 23 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Karnınızdaki Şişliklere İçin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karnınızdaki şişkinlik genellikle mide ve bağırsaklarda gaz birikmesi ile ilgili bir durumdur ve bunu takip eden süreç biraz ağrılıdır.

  Bu durumu ancak gaz çıkararak sona erdirebilirsiniz. Karın şişkinliğine bir çok şey sebep olabilmekle beraber bunlardan bazıları yağlı besinlerin hazım zorluğu, stres, endişeli ruh hali, sindirim sistemindeki enfeksiyonlar gibi sebepler olabilir.

  Gaz nedeniyle oluşan şişkinliğe karşı ne yapmalı?

  1. Her yutkunmamızda bir miktar hava yutarız ve bu durum hızlı yediğimizde, heyecanlı ve stresli olduğumuzda, sakız çiğnerken, kamışla bir şeyler içerken artabilir ve bu hava bağırsaklarımızda gaz oluşmasına sebep olur.

  2. Sebze ve meyveler, tahıllar ve baklagiller sağlıklı lifler bakımından son derece zengindir. Buna rağmen gaz şikayetiniz varsa bu besinleri tüketirken daha dikkatli olun özellikle çiğ tüketmemeye özen gösterin.

  3. Bazı durumlarda bağırsak hareketlerini arttırmak adına lif takviyeleri de ani ve fazla gaz oluşturabilir. Bira gibi gazlı içecekler de gaz üreticilerindendir.

  Eğer şişkinliğiniz geçmiyorsa doktor kontrolüne geçmelisiniz.

  Karın şişkinliğinden kurtulmak için:

  1. Soğan, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, kuşkonmaz, armut, sakız, bira, sütten bir süre uzak durarak bu besinlerin sizde karın şişliğine sebep olup olmadığını anlayabilirsiniz.

  2. Yapay tatlandırıcılardan uzak durun.

  3. Küçük porsiyonlarda yemek yemeye alışmaya çalışın. 3 ana 3 ara öğün kuralını hayatınıza geçirin.

  4. Yemekleri küçük lokmalar halinde yemeye gayret edin. Aceleniz varken, heyecanlı veya stresli olduğunuz anlarda yemek yememeye özen gösterin.

  5. Diş sağlığınıza daha fazla önem verin.

  6. Sigarayı bırakmaya gayret edin zira bu daha fazla hava yutmanıza sebep olur
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karnınızdaki Şişliklere İçin Forum Tarih
Karnınızdaki Bebeğin Hareketlerini Sayın Gebelik ve Annelik 17 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş