Karlık Köyü Hakkında Bilgi Merkez Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karlık Köyü Hakkında Bilgi Merkez Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karlık Köyü - Karlık Köyü Merkez - Karlık Köyü Hakkında - Karlık Köyü Resimleri  İlçe: MERKEZ

  İl: TRABZON

  Karlık, Trabzon ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Trabzon’un hemen güneyindeki tepelerde yer alan Karluk ismini taşıyan köylerin varlığından hareketle bölgede Karluk Türklerinin yerleştiğini belirtmiştik. Tespit edebildiğimiz kadarıyla Karluklar 1227 yılında Cengiz Han’ın halefi Ögedey Han’ın Curnağun Noyan komutasında Ön Asya’ya gönderdiği bir ordu ile gelmişti. Teme Çerisi denilen ve açılan yerlere yerleşmek üzere aileleri ile birlikte gönderilen bu ordunun dört tümenden birinin Uygur, Karlık, Türkmen ve Küçeliler adlı Türk kavimleri ile Kaşgar bölgesinin Türkmenlerinden oluşuyordu.1 Trabzon bölgesine yerleşen Karluklar’ın bu bölükten olması kuvvetle muhtemeldir.

  Karlık Köy --- Kireçhane --- Trabzon Karlıkhozemiya Köy --- --- --- Trabzon Karlıkşümerya Köy --- --- --- Trabzon

  koyde kışınkuyulara basılan kar yazın buz olarak çarşıda satılırdı trabzon merkez de sadece karlık köyü eski ismini taşır diger köylerin ismi yenilenmiştir

  köyde yetişen patetes,mısır,fasulye,karalahana yerleşik köy insanlarının ana yemeklerinin temel malzemelerini oluşturmaktadır.

  Coğrafya

  Trabzon merkezine 12 km uzaklıktadır. Köy adınıda taşıyan karlık tepesi yamaçlarına kurulduğundan dört çephesi de açıktır. Köyün denize bakan cephesi son derece güzel manzaralı olmakla beraber trabzon şehrini direkt olarak ayaklarının altına almaktadır, ayrıca denize doğru bakıldığında sağ taraftan rizeye sol taraftan ise giresuna kadar seyri mükemmel bir manzarası vardır.karlık tepesinde ki lazca gugullu taş denen kukullutaş esrarengizligiyle merak konusudur.tasın altında rumlara ait yeraltı esrarengızlıgiyatar.

  Nüfus

  Köyün nüfusunu olusturan büyük aileler vardır. Bunlar:KILINÇLAR, ilveliler, temelağalar, karabinalar, terzioğulları, demirciogulları, kayalar, alkanlar, çolaklılar, zenginler, bakioğulları, çalışkan, ismailogulları. Bu aileler köyün önemli işlerinde ön saflarda yer alır.Genelde köyde ikamet etmelerine rağmen yeni nesiller köyde durmamaktadır.lakin bu aileler yaz aylarında hem fındık toplamak hemde yazı geçirmek için köye gelmektedirler, bu da yazlık nüfusu arttırmaktadır. bu köyde ilveliler sayılır kişilerdir

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 897
  2000 833
  1997 877

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ürünlerine dayalıdır. Hayvancılık Nadiren yapılmaktadır. Köyde en büyük gelir kaynağı fındıktır.yeni yeni karlık tepesine turist

  gelmektedir

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Orhan Özdemir
  2004 - Alaittin Demirci
  1994 - Yalcin Yavuz
  1989 - ismail Yavuz
  1984 - Sevket Yavuz

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyün yolları genişletilmiş stabilize yoldur, ayrıca köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karlık Köyü Hakkında Forum Tarih
Karlık Köyü Hakkında Bilgi Ürgüp Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Karlık Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Karlık Köyü Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 18 Nisan 2010
Karlık Köyü Balya Balıkesir Marmara Bölgesi 16 Nisan 2010
Karlık Köyü İskilip Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş