Karikatür - Karikatür nedir? Karikatür tanımı - Karikatür anlamı - Karikatür hakkında

'Karikatür Resimler' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Karikatür - Karikatür nedir? Karikatür tanımı - Karikatür anlamı - Karikatür hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karikatür - Karikatür nedir? Karikatür tanımı - Karikatür anlamı - Karikatür hakkında


  Karikatür, ele aldığı ve genelde hayattaki birtakım farklılıkları, somut bir hale sokarak bu konuların anlaşılır bir hale getirerek; komik veya iğneleyici olması için abartan ve çarpıtan resim türü. Edebiyatta abartılı ve çarpıtıcı betimlemelerin, aynı amaca yönelik olarak kullanılması. Basında karikatürler sosyal ve siyasi eleştiri yapmak için sıklıkla kullanılır. Ayrıca tüm dünyada bu amaçla düzenli olarak yayımlanan dergi ve gazeteler mevcuttur. Tüm bunların yanında farklı amaçlar için de karikatürler bulunmaktadır.
  Karikatür ismi, İtalyanca yüklemek veya sorumlu tutmak anlamına gelen caricare- sözcüğünden türemiş olup, ilk defa İngiliz doktor Sir Thomas Browne'un 1716 yılında yayımladığı Christian Morals adlı kitapta geçmiştir. Bu bağlamda, karikatür anlam yüklenmiş resim anlamına gelmektedir. Karikatür öğretmeni Sam Viviano'ya göre bu, gerçek yaşamdaki insanların tarifi olup, kurgusal insanların yeniden üretimleri değildir. Yine kimi çevrelerce karikatürist olarak kabul edilen ve aynı zamanda birçok çizgi filme de imza atan Walt Disney, yaptığı en zor şeyin, insan gibi davranacak bir hayvana vereceği en uygun karikatür ifadesinin nasıl olacağını bulmak olduğunu söylemiştir.


  [​IMG]  Tarih

  Bilinen en eski modern karikatür örnekleri, belirli kusurlarını modele dökmek için insanları gözlemleyen Leonardo da Vinci tarafından verilmiştir. Bunlarda amaç, özgün olanın bir portreden daha vurucu olduğu izlenimi vermekti. Gian Lorenzo Bernini (1598-1680), yine bu alandaki ilk sanatçılardan biri olup, bir insanı üç-dört çizgiyle mizahi olarak betimlemeyi başarmasıyla bilinmektedir. Karikatür sanatı, zamanla Fransa ve İtalya'daki kapalı aristokrat kesiminde yaygınlaştı.  Vikipedi, özgür ansiklopedi
   

 2. mr.sıpayk

  mr.sıpayk Yeni Üye

  Bu ne ya bu konu benim ödevim ama kopyala yapıştır yapamıyorum off
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Buyur bu link tıklayıp indirebilirsin.

  Tıkla
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karikatür Karikatür nedir Forum Tarih
Karikatür Nedir - Karikatür Sanatı - Karikatür Tarihi Komik Resimler 9 Ocak 2012
Karikatürün Tanımı Nedir Karikatür Resimler 21 Ekim 2011
Çevre kirliliği ile ilgili karikatür resimleri Karikatür Resimler 1 Şubat 2014
Yeşilay Haftasıyla İlgili Karikatür Resimler Karikatür Resimler 5 Mart 2013
İnsan hakları ile ilgili karikatürler Karikatür Resimler 4 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş