Kargucak Köyü - Terme - Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kargucak Köyü - Terme - Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kargucak Köyü Hakkında - Kargucak Köyü Resimleri - Samsunun Köyleri  [​IMG]
  Tarihi

  Köyün ismi çok ekiye dayanır.Eskiden çevre köylerin uğrak yeri olduğu için kahve içmeye köye gelirlermiş.Ayrılırken de kara kucak yaparlarmış.Köy ismini buradan almaktadır.Köy eskiden beri geleneklerini hiç bozmamıştır.Çok mütevazi ve misafirperver bir köydür.Termenin güzide köylerinden biridir.


  İSTİKLAL SAVAŞI ŞEHİDİ 1900 / 1921 Veli oğlu Mustafa. İstiklal Savaşı Garb Cephesinde şehit düşmüştür. Şu ana kadar ulaşabildiğimiz Kargucak köyüne ait şehit, Veli oğlu Mustafa'dır. Muhtemelen Aydın veya İzmir civarında şehit düşmüştür. Kendisine Allah'tan Rahmet dileriz. Diğer şehitlerin isimlerinin bulunması için çabalar devam etmektedir

  1428' den sonra Osmanlı topraklarına katılan köyümüz Orta Asyadaki Türk topluluklarının geleneklerinden olan topluluklların mallarını birbirlerinden ayırt etmek için icat ettikleri işaretleri günümüze kadar getirmişlerdir. Bu işaretler özellikle sürü halinde yaşayan hayvanlardan atlar, sığırlar ve diğer küçükbaş hayvanların sağ arka kalçalarına kızgın demir ile yapılmaktadır. Ayrıca değirmenlere un öğütülmesi sırasında da tahılın bulunduğu çuvala aynı işaret yapılırdı ki diğer köylülerin unlarıyla karışmasın. Yine yukarıdaki resimde de görülen işaretin fotoğrafı mısır kurutmak, ekmek yapmak için kullanılan fırın taşının üstüne yapılmıştır. Muhtemelen bu fırın taşlarını müşteriler seçiyordu. Karışmasını önlemek için köyümüze ait bu işaret bu taşa kazınmıştı. Vel hasıl 1956 yılında fırın taşına kazınan bu işaret-eski deyimle damga- köyümüzle ilgili ilginç bir ayrıntıyı öğrenmemize sebep oldu.

  Kültür


  Köyün gelenekleri ve görenekleri orta karadeniz kültürünü barindirmaktadir, yemekleri ise tipik karadeniz yemekleridir. (Keskek,Lepsi,Pancar(lahana)corbasi ve misir corbasi gibi.)


  Coğrafya


  Köyümüz Samsun ili Terme ilçesine bağlı bir köydür.Terme ile Çarşamba nın sınırındadır. Terme'ye 11 km, Çarşamba'ya 10 km mesafededir. Komşu köyler kuzeyde termenin eğercili köyü, batıda çarşambanın dalbahçe(taflu) köyü, doğuda termenin karacalı köyü, güneyde ise termenin beşikli (beydi) köyü, güney batısında kürtün (fernek) köyü bulunmaktadır.Geçim kaynakları 15/20 yıl öncesine kadar tarımsal alanda mısır ve çeltik (pirinç) en çok ekilen tarımsal ürünler olmasına rağmen daha sonraları fındık bu ürünlerin yerini almıştır.Şu anda çoğu tarım arazisine fındık dikilerek diğer ürünlerin ekimi sınırlı alanlarda yapılmaktadır.Oysa Terme Türkiyede ve Dünyada pirinciyle tanınmaktadır.Hayvancılık ise köy usülleriyle yapılmaktadır.

  Samsun iline 46 km, Terme ilçesine 11, Çarşamba ilçesine 10 km uzaklıktadır. Komşu köyler kuzeyde termenin eğercili köyü, batıda çarşambanın dalbahçe(taflu) köyü, doğuda termenin karacalı köyü, güneyde ise termenin beşikli (beydi) köyü, güney batısında kürtün (fernek) köyü bulunmaktadır.

  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 297
  2000 280
  1997 285

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Geçim kaynakları 15/20 yıl öncesine kadar tarımsal alanda mısır ve çeltik (pirinç) en çok ekilen tarımsal ürünler olmasına rağmen daha sonraları fındık bu ürünlerin yerini almıştır. Şu anda çoğu tarım arazisine fındık dikilerek diğer ürünlerin ekimi sınırlı alanlarda yapılmaktadır.


  Oysa Terme Türkiyede ve Dünyada pirinciyle tanınmaktadır. Hayvancılık ise köy usülleriyle yapılmaktadır.


  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Halil İbrahim YÜKSEL

  1999 - Halil İbrahim YÜKSEL
  1994 - Ali Sevindik
  1989 - Ali Sevindik
  1984 - Haşim Sevindik
  1979 - Haşim SEVİNDİK
  1974 - Haşim SEVİNDİK
  1969 - Hasbi SEVİNDİK
  1965 - Hasbi SEVİNDİK
  1960 - Muastafa (Mıstan) PARLAK
  1958 - İrfan SEVİNDİK
  1954 - İrfan SEVİNDİK
  1949 - Hasbi SEVİNDİK
  1944 - Hasbi SEVİNDİK

  Köy Muhtarı: HALİL İBRAHİM YÜKSEL


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon:0 (362) 878 32 63


  Cep Telefonu:0 (543) 445 82 99


  Köyümüzün İmamı


  Muharrem CANDAN

  Tel: 0544 8784090

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, içme suyu şebekesi ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kargucak Köyü Terme Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş