Kargalıhanbaba Köyü Hendek Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kargalıhanbaba Köyü Hendek Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kargalıhanbaba Köyü Hendek Bilgileri - Kargalıhanbaba Köyü Hakkında - Kargalıhanbaba Köyü Tanıtımı - Kargalıhanbaba Köyü Resimleri
  İlçe: HENDEK - İl: SAKARYA

  Köy Muhtarı: FARUK BAYLAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  [​IMG]
  Telefon:

  0 (264) 654 54 01
  Cep Telefonu:

  0 (532) 473 14 62

  Sakarya
  Bilgiler
  Nüfus 1600 (2009)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54330
  Alan Kodu 0264
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Hendek
  Web Sitesi http:
  Kargalıhanbaba, Sakarya ilinin Hendek ilçesine bağlı bir Mahalledir.

  Tarihi

  Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak söylenenlere göre, kargaların çok olmasından ve zamanında mahallede bulunan hanı işleten yaşlı adama "Hancı Baba" dendiğinden, zamanın öküz ve at arabası ile nakliyecilik yapan nakliyecileri (Kiracı Denirmiş) birbirlerine nerede konaklayacaklarını sorduklarında, "Kargaların çok olduğu yerdeki Hancıbaba'nın orada konaklayacağız" derlermiş. Zamanla bu kelimeler yuvarlanarak kargalıhancıbaba, kargalıhanbaba diye anılmaya başlanmış.

  Kargalıhanbaba'nın 1870'lerde Kafkas göçmenlerinin gelişinden sonrası bilinmektedir.

  Kültür

  Mahalle aslen Kafkas Göçmenleri Adigelerden oluşmaktadır. Sonradan Trabzon ve Artvin den halklarda gelmiştir. Mahallenin Ağırlıklı olarak Kafkas gelenekleri ve görenekleri vardır. Çerkez tavuğu, mısır ekmeği, çerkez peyniri ile bilinir. Adigelerin Mahalleye verdiği isim ise hanhabledir. Günümüzde Çok Kültürlü Bir hal almış olan Mahalle Tüm halklar birlik ve beraberlik içinde yaşamaktadırlar.

  Coğrafya

  Sakarya iline 25 km, Hendek ilçesine 7 km uzaklıktadır. Sakarya ovasının Doğu Tarafında son Bölümünde D100 Karayolu üzerinde Adapazarı - Hendek arasınd yer almaktadır.

  İklim

  Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Sakaryadan 7 Hendekten 4 derece daha soğuk olup don olayı yaşanmakta olduğundan meyve üretimi yapılamamaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre mahalle nüfus verileri
  2007 1500 üzeri
  2000 1074
  1997 1131

  Ekonomi

  Mahallenin ekonomisi işci,memur,tüccar,ve emekli gelirleri tarım Fındık üretimi ve az miktarda tarım ürünü yetişir ve hayvancılığa Tavuk çiftlikleri mevcut olup etlik tavuk ve yumurta üretimi yapılmaktadır.ayrıca nakliyeciliğe dayalıdır. 2000'li yılların ortasında alınan kararla bölge Sakarya Organize Sanayi Bölgesi olarak kabul edilmiş ve sanayiciler için destek verilmiştir. Bu sayede büyük bir sanayi atılımı olmuş ve pek çok fabrika açılmıştır. Bölgedeki orman fidanlığı ve özel fidanlıklarla birlikte dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliğinde gelişme göstermiştir.

  Ayrıca mahallede Dört market üç kıraathane ,Kasap,Tüp ve Kömür Ticareti, elektrik taahüt , iki benzin istasyonu Bir Fındık işleme fabrikası Berber salonu,Dört adet çeşitli kapasitelerde Tavuk Çiftlikleri bulunmaktadır.

  Bunların yanısıra dört Fidan üreticisi bulunmaktadır.Devlete ait orman fidan yetiştiriciliği yaklaşık 1500 dönüm arazi üzerine kuruludur,Organize Sanayi ilan edildikten sonra, yapımına başlanan ve yapılacak olan yüzon adet fabrika ve nakliye kooparatifleri vardır. Mahalle her geçen gün biraz daha gelişerek nufusuda artmaktadır.
  Muhtarlık [değiştir]

  Yerleşim yerinin Mahalle tüzel kişiliği alması ile birlikte Mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için Mahalle muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Ayrıca 2005 yılında Köyün aldığı referamdum kararı ile hendek ilçesine mahalle olarak bağlanmıştır fakat şimdiye kadar (2008) Bağlı olduğu belediyeden hiçbir hizmet alamamıştır.


  Seçildikleri yıllara göre Mahalle muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Seymen UZUN
  2004 Faruk BAYLAN
  1999 Faruk BAYLAN
  1994 Kemal CANAN
  1989 Kemal CANAN
  1984 Cihat KOL
  Altyapı bilgileri [değiştir]

  Mahallede iki adet ilköğretim okulu vardır ilk üç sınıf bu okullarda, devamı taşımalı sistem ile eğitim görmektedir. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur sağlık evi vardır. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Mahallede ara yollar kısmı asfalt kısmı toprak yoldur elektrik ve sabit telefon 1975 yılından itibaren vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kargalıhanbaba Köyü Hendek Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş