Karga Köyü - Havza - Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Karga Köyü - Havza - Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karga Köyü Hakkında - Karga Köyü Resimleri - Samsunun Köyleri - Kirenli Köyü


  [​IMG]


  [​IMG]


  Tarihi


  Köyün ilk adı rivayete göre Kirenli olup; köye ilk gelenler, köyün yukarı çayırlığında büyük bir kiren ağacı (Kiren: Kızılcık) bulunması nedeniyle bu ismi vermişlerdir. Köyün ilk yerleşim yerine Rumlar zamanında Karga ismi verilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. köyün gecmişinde rum yerleri olması nedeniyle bir cok tarihi eser ve degerli esyalar bulunmustur.Kirenli coğrafi olarak SAMSUN'un Havza ilçesine bağlı olup ;Havza'nın batı sınırında ve aynı zamanda AMASYA-SULUOVA il sınırında yer almaktadır.


  Köyün ilk adı "kirenli" olup ,devletin köyün adını "karga" olarak değiştirmesine rağmen günümüze kadar "kirenli" olarak bilinegelmiştir.

  Köye ilk gelenler köyün yukarı çayırlığında büyük bir kiren ağacı(kırmızı renkli,tadı ekşimşi ve tatlı olan çekirdekli bir meyve türü...kızılcık diye de bilinir...) bulunması nedeniyle köye"KİRENLİ" adını vermiştir.
  Daha sonra köyün ilk yerleşim yerine Rumlar zamanında "karga" ismi verildiğinden dolayı devlet tarafından köye "kirenli" yerine "karga köyü" ismi verilmiştir.o gün bugündür köyün adı resmi olarak "karga köyü"dür.

  Kirenli bir alevi köyüdür ve hala alevi gelenek,görenek,kültür ve felsefesi köyde ve gurbetteki insanlar tarafından yaşatılmaktadır.Köyde yaklaşık 15 yıldır 2 katlı,modern bir cem evi bulunmaktadır.Özellikle kışın her hafta cem yapılmaktadır.Yazları ise havanın sıcak olmasından ve orak-harman zamanı olmasından dolayı yapılamamaktadır.Ayrıca köyümüzde yeni yapılan bir cami de mevcuttur.Camimiz ise cumadan cumaya 3-5 kişiye hizmet etmektedir...


  Köyümüze ve yöreye ait yöresel yemekler vardır fakat benim bu konuda pek bilgim yok.mümkünse bu konuda başka bir başlık altında annelerimiz ,bacılarımız bizi aydınlatsınlar..


  Kirenli Samsun'a 100km, Havza'ya ise 16 km uzaklıktadır.Köyde yaşayanlar alışveriş vb. ihtiyaçları için daha yakın olan Amasya'nın Suluova(pehlüke) ilçesini kullanmaktadırlar.Resmi işleri içinse mecburi olarak Havza'ya (gağza) gitmektedirler.


  İklim olarak karadeniz iklim etki alanı içerisinde olmasına rağmen küresel ısınma etkisiyle olsa gerek ,son yıllarda su sıkıntısı çekilmektedir.Şu an köyün kendi barajındaki su tükenmiştir.Dolayısıyla çiftçimiz su gerektiren tarım ürünlerini ekememektedir.

  Köyümüz karadenizde sanıldığı gibi yeşillik değildir.Daha çok Amasya yöresi bitki örtüsüne sahiptir.Asıl yeşillik yukarı köylerde sarıgazel civarından başlamaktadır.Gerçekten görülmeye değer ormanlar vardır.

  Nüfus 1997 seçimlerinde 233 kişi,2000 seçimlerinde 241 kişidir.Köyümüz artık dışarıya göç vermek yerine dışarıdan göç almaktadır.Yıllar önce köyümüzden büyükşehirlere ve çevre ilçelere göç eden aileler emekli olduktan sonra köye kesin dönüş yapmaktadırlar.Nüfusun büyük çoğunluğu Almanya,İstanbul,Ankara,Antalya'da yaşamaktadır. Köyün en güzel dönemleri yazın gurbettekilerin ve dışarda okuyan öğrencilerin yaz tatili için köye geldikleri dönemlerdir.Özellikle temmuz-ağustos ayları köyün en aktif aylarıdır.Tavsiye edilir


  Köyde yaşayan başlıca aileler; Buyruk,Uslu,Şahin,Çelik,Yeter,Açıkgöz,Arslan,Uysal ,Güneş,Kurtça,Satılmış,Özdemir,Caba,Anar,Ateş,Ergü l,Erdoğan,Karadağ,Konuk,Köse,Kaplan,Kurt...


  Ekonomi olarak geçim kaynaklarının başında tarım ve hayvancılık gelir.Suluova şeker fabrikası ve merzifondaki tekstil fabrikaları başlıca iş alanlarıdır.Bunlar dışında emekli maaşıyla geçinmek de mümkündür.


  Köyümüzün muhtarlığını;

  1954-1984 yılları arasında 30 yıl boyuncaTekeli Mıstık(Mustafa Kurtça)
  1984-1989 yılları arasında bir dönem Kabak Sali(Salih Kaplan)
  1989-1994 yılları arasında bir dönem Mıstığın Duran(Turan Kurtça)
  1994-1999 yılları arasında bir dönem Aziz Özdemir
  1999-2004 yılları arasında bir dönem Hamza Ateş
  yapmıştır. Son yapılan 2004 seçimlerinde ise muhtarlığı Selman Şahin kazanmış ve görevine halen devam etmektedir.

  Köyümüzün köyiçindeki yolları çakıl olmakla birlikte bu sene suluova asfaltı 1.yoldan cem evine kadar olan bölüm asfalt(!) yapıldı.Suluovaya giden yol asfalttır,Havza'ya giden yol ise eymir köyü ayrımına kadar hala çakıldır.


  Köyümüzde yaklaşık 12 yıl önce "karga ilkokulu"nun kapatılmasıyla eğitim taşımalı eğitimle yapılmaktadır.İlköğretim ve lise öğrencileri devletin sağladığı servislerle suluovadaki okullara taşınmaktadır.

  Sağlık ocağı ve sağlık memuru bulunmamasına karşın cami ve imam mevcuttur...

  Köyümüzde içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır.İçme suyu konusunda birkaç yıl önce yaşanan sıkıntı Karapınar köyünden su getirlmesiyle kısmen çözülmüştür.Elektrik konusunda sıkıntı yoktur.Telefon ise yıllardır vardı ama son dönemde telefon kablolarının çalınması moda olunca 2-3 yıldır teller çalındıkça telefon konusunda da sıkıntı çekilmektedir.Adsl internet ise henüz köyümüze gelmemiştir.


  Kültür


  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.


  Coğrafya


  Samsun iline 100 km, Havza ilçesine 16 km uzaklıktadır.


  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 169
  2000 241
  1997 233

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 - SELMAN SAHIN

  2004 - Selman ŞAHİN
  1999 - Hamza ATEŞ
  1994 - Aziz ÖZDEMİR
  1989 - Turan KURTÇA
  1984 - Salih KAPLAN
  1964 - mustafa kurtça

  Köy Muhtarı: Selman ŞAHİN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon: 0 (362) 728 01 41


  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karga Köyü Havza Forum Tarih
Kargalı Köyü Hakkında Bilgi Yunak Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Kargacı Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Aşağıkargalık Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı Ağrı Tanıtımı 16 Ocak 2011
Yukarıkargalık Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Kargacı Köyü İlköğretim Okulu Konya Ereğli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 29 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş