Kargaçayırı Köyü Andırın Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kargaçayırı Köyü Andırın Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kargaçayırı Köyü Andırın - Kargaçayırı Köyü resimleri - Kargaçayırı Köyü hakkında - Kargaçayırı Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: ANDIRIN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı:


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok

  Kargaçayırı, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  'kargaçayırı köyü 1900 lü yıllarda kurulmuştur.geniş çayırlık alanları olduğu için ve kargaların çokluğundan dolayı kargaçayırı ismini almıştır.

  Kültür

  aslında köyde köye has bir gelenek olduğu söylenebilir . genel itibariyle bu dağıyla ovasıyla güzel köy andırın ve kadirli kültürü ,gelenek, görenekleri hakimdir.köy komşu köylere nazaran modern bir köydür.okur yazar oranı %99 dır.civar köylerde de geçerli olmak üzere sulu denen yemek meşhurdur ve çay içmeyi ve misafirlerine mutlaka çay ikram etmeliri önemli olup bayramları yapılan sac altı coregı mesurdur. Aynı zamanda köyde bulunan çerkez ailelerinin katkısıyla ayrı bir kültür mozaiği oluşmuştur. hingal, cürdingiş, kaçamık, korsulu cayında bulunan balık cok lezızdır mantarları ve cırısı dag cayı ve kekık değişmez lezzetlerindendir.harika bir yayla özelliğini taşımakla beraber, bayramları bır baska dugunlerı eglencelıdır.lehcesı ıstanbul buram buram anadolu kokar havası.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 96 km, Andırın ilçesine 20 km uzaklıktadır.köyün bulunduğu alan üçgen biçimindeki düzlüklerin andırın yakasında bulunmaktadır. Ovanın ortasından körsulu adında bir çay geçmektedir.Köyüm batı kesimi karaçam ormanları ile kaplı olup,güney ve doğu kesimi ise sedir göknar ve karaçam ormanlarıyla kaplıdır. andırın ilçesinde yer alan en yoğun ormanın bulunduğu köydür. ovayı ikiye ayıran çay malesef daha yukarı kesimde yer alan geben kasabasında yapılan sulama nedeniyle yaz aylarında kurumaktadır.2005 yılı itibariyle körsulu çayı üzerinde hidro elektrik santrali kurulması nedeniyle baraj(set yapım çalışmaları devam etmektedir.ve büyük baş hayvancılığıyla ünlü k.maraş dondurmasında kukllanılan salebin ana merkezidir.

  İklim

  Köyün iklimi, yazları serin, kışları ise bol kar yağışlı ve dondurucudur. Kar seviyesinin 2,5 m olduğu yıllar görülmüştür.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 494
  1997 -

  köye bağlı sıtmalı , kaleboynu ve vareyanlı isminde 3 adet mezra bulunmaktadır.bunlarla beraber nüfusu 1000 i aşmaktadır.kaleboynu mezrasında yaşayan halk genel itibariyle alevı kökenlidircogu ıngılterede calısmaktadır. köyde ağırlılı olarak çerlezler ve türkler yaşamaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi ağırlılı olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde bazı hane halklarına ait devlet desteği ile kurulan besihaneler mevcut olup bu besihanelerde besi hayvancılığı yapılmaktadır. tarım iklimden dolayı pek elverişli değildir.esasında mevcut iklim yeterli olmasına rağmen bilinçli bir tarım çalışması yoktur. köyde bulunan bir çok aile özellikle büyükşehirler olmak üzere ekonomik sıkıntılardan dolayı şehir dışında yaşamaktadır.Köyde kalanların ise yaş ortalamaları yüksek olup genç nesilden köyde kalan yok denecek kadar azdır. her şeye rağmen bu köyde yaşayan insanların çömertliği ve misafir perverligi takdire şayandır!

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Muhtar köyü için olaganüstü çalışmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Tufan MİRAL
  2004 Ali TUĞRA
  1999 CEMAL DEMİR
  1994 RAMAZAN KURA
  1989 recep yıldırım
  1984

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi 1999-2004 yılları arasındaki muhtar tarafından yapılmış olup yaklaşık 7 km uzaklıkta yer alan halbur mevkiinde bulunan kaynaktan saolanmaktadır.içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.ancak köyü ikiye ayıran derede yapılan girişimlerle dere köyün yukarısından aşağısına kadar ıslah eilmiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. ancak sağlık evi mevcut olup bir adet ebe görev yapmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ancak getirilen suyun kısıtlı olması,su getirilmesi için ayrılan ödeneğin yetersiz olması nedeniyle köye bağlı sıtmalı obasına bu içme suyundan götürelememiştir.kaleboynu ve varıyenlı obalarının su sorunu yoktur.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kargaçayırı Köyü Andırın Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş