Kargın Köyü Bigadiç Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kargın Köyü Bigadiç Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kargın Köyü Bigadiç Bilgileri - Kargın Köyü Hakkında - Kargın Köyü Tanıtımı - Kargın Köyü Resimleri  İlçe: BİGADİÇ - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: MEHMET ÇAPKIN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: [​IMG]
  Telefon:

  0 (266) 645 41 86
  Cep Telefonu:

  0 (544) 880 80 99

  Demografik Bilgiler: [​IMG]
  Nüfusu:

  2000/996

  1997/1060
  İle Uzaklığı:

  49 km
  İlçeye Uzaklığı:

  11 km
  Rakım:

  620 m
  Balıkesir
  Bilgiler
  Nüfus 996 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 10440
  Alan Kodu 0266
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Bigadiç
  Web Sitesi http:
  Kargın, Balıkesir ili Bigadiç, ilçesine bağlı bir köydür ve Sındırgı,Bigadiç Yolu üzerinde Küçük Kargın Mahallesi vardır.  Coğrafi Konumu

  Köy Bigadiç ilçe merkezinin güneydoğusunda bulunur. Bigadiç-Sındırgı yolunun yaklaşık 7. km'sinde n itibaren kuzeydoğuya doğru ayrılan 3 km'lik yol, köyü ana yola bağlar. Köyden Bigadiç'e ulaşmak için 10 km'lik yol katetmek gerekir. Kargın Köyü: doğuda Durasalar, güneyda, Kocebey, batıda ise Bigadiç ie komşudurlar.


  Yeryüzü Şekilleri

  Köyün arazisi, Bigadiç Ovası'nın doğu kenarından sınırlandırılan ve Ulus Dağı'na doğru kademe kademe yükselen tepelikler halindedir. Köyün bulunduğu kesim, akarsuların derin vadiler içinde aktığı düzlükler biçimindedir. Arazidoğuya gidildikçe yükselir. Buraa tepelerin yüksekliği 731 metreya kadar ulaşır. Ayrıca çevredeki en ünlü tepe Gömeç'teki Anıttepe'dir.

  İklimi

  Köyün iklimine ulaşabilmek için Bigadiç meteoroloji istasyonunun 21 yıllık rasat verilerinden faydalanılmıştır. Köyün en sıcak ayı temmuz, en soğuk ayı ayı ise ocak'tır. Buna göre kışlar soğuk, yazlar sıcak geçmektedir. Yağışın % 27,6'sı ilkbaharda, %7'si yazın, %21,4'ü sonbaharda, % 44'ü kışın düşer. Buna göre kış en yağışlı mevsimdir. Bu yağış ve sıcaklık değerleri Bigadiç ve Kargın'da Karasal İklimin etkili olduğunu göstermektedir.

  Bitki Örtüsü

  Köyün arazsi içinde 4000 hektarlık orman 4950 dekarlık da çalılık alan mevcuttur. Çalılık alanların bir bölümü mera olarak kulanılır. Çevredeki ormanda en yaygın ağaç türü ise Meşe ağacıdır.

  Su Durumu

  Köy sınırları içinde yaz mevsiminde kuruyan irili ufaklı dereler vardır. Köyün çevresindeki en önemli akarsu Simav Çayı'dır. en önemli gölü ise Çaygören Barajı'dır.


  Tarihi

  Köyün adının 24 Oğuz boylarından biri olan karkın adından gelmektedir.Bu kelime aş yapan,aç doyuran ve su çıkan yer anlamına gelmektedir. Köyün 1530 yıllarında kurulduğu bilinmektedir.Köyde köyü kuran kişinin olduğu söylenen bir türbe vardır.

  Sözlü Tarihi

  Torchlight viewmag plus.png Bu başlığı geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.
  Daha fazla bilgi tartışma sayfasında olabilir.

  Nüfus

  Nüfus sayım sonıçlarından köyün nüfusunu ve özellikerini öğrenmek mümkün. 1965'tan bu yana nüfusun biraz artığı görülmektedir. Ancak göçler sebebiyle bu artış oranı düşüktür.

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 911
  2006 1050
  2000 996
  1997 1060
  1990 1060
  1985 1090
  1980 965
  1975 940
  1970 920
  1965 951

  Meskenleri

  Yakın tarihe kadar köydeki evler, taş malzeme kullanarak yapılan tak ya da iki katlı evler biçimindeydi. Ev bir avlu içinde bulunur ve etrafında ahır, samanlık gibi eklentiler yer alırdı. Avluya büyük bir kapıdan girilirdi. İki katlı evlerin alt katı hayvan barınağı olarak kullanılırdı. Evlerin pencereleri genelde Küçük duvarlar ise taştan ve kalındı. Damlar kiremitle örtülüydü. Günümüzde ise modern yapı malzemelri kullanılırak aynı planda evler inşa edilmektedir. Ancak evlerin alt katları hayvan barınağı olmaktan çıkarılmış, pencereler ise genişletilmiştir.

  Sosyal Yapısı

  Köy halkı çoğunlukla tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Köyün içme suyu şebekesi İlk1961 yılında yapılmış, 1995 yılında ise telefon bağlanmıştır. Köyde sağlık ocağı, bakkal, kavhehane, süt toplama merkezi, kooperatif ve bir cami bulunmaktadır.

  Köy halkının yardımları ve hayırseverlerin katkıları ile 2 yılda bir geleneksel köy hayırı yapılmaktadır.

  Eğitim Durum

  Köy ilkokulu 1949-1950 yılında eğitim-öğretime başlamış, 1982 yılında ise yeni ilkokul binası inşa edilmiştir. 2008 yılında başlayan okul inşaatı bitmiş olup 2009-2010 Eğitim yılında ilköğretim öğrencilerimizin tamamı eğitime yeni okulumuzda devam temektedir. Kargın köyünde okuma yazma bilenlerin oranı % 95'tir.

  Köy Arazisinin Genel Kullanımı

  Köyün toplam arazisi 16,950 dekardır ve bunun % 45'i tarım arazisidir. Köy arazisinin %25'i mera %25 orman % 2 tarım arazisi &3 fundalık ve %45 tarım dışı arazi olarak kullanlılır. Köyde tarım faailetleri ve hayvancılık köy ekomomisinde en önemli rolü oynadığı görülüt.

  Köyde 300 hane olup topraksız aile yoktur. Her aile tarımla uğraşır.

  Tarım Faaliyetleri

  Köyde ziraat faaliyetleri, geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır. Tarım arazilweri genellikle köy arazisinin orta, güney ve doğu kesimlerinde yer alır. Köyde kuru tarım yapılır. Gübre kullanımı oldukça yaygındır. Köy, tarım aletri bakımından oldukça iyi durumdadır. Köyde tarım arazileri genellikle küçük işletmeler şeklindedir. Tarım arazileri küçük parsellerden oluşundan miras yoluyla bölünmeler etkilidir. Yetiştirilen ürünlerde çok fazla çeşitlilik yoktur. Bunun başlıça sebebi kuru tarımım hakim olmasıdır. Ürünler arasında buğday ve tütün ilk sırada gelmektedri. Köyde ihtiyaç için sebze yetiştirilen bahçeler de yer alır.

  Hayvancılık Faaliyetleri

  Köyde hayvancılık geleneksel yöntemlerle yapılır. Yakın zamana kadar köy ekonomisininin temeli hayvancılıktı. Meraların daralmasına bağlı olarak hayvancılık faaliyetleri azaldı. Eskiden Küçükbaş hayvancılık tetiştiriciliği yaygın iken bu faaliyet yerini yavaş yavaş büyükbaş hayvancılığa bırakmıştır.

  Ulaşım

  Köy Bigadiç ilçe merkezine uzaklığı 12 km kadardır. Köyden 3 km'lik bir yol ile Sındırgı-Bigadiç yoluna ulaşılır. Köyü Bigadiç'e bağlayan yolasfalttır. Bigadiç'in haftalık pazarın kurulduğu gün, ulaşım aracı olrak genellikle köye ait minibüsler kullanılır.

  Kültürel Faaliyetler

  6, 7, 8 Mayıs'ta köyümüzde ve çevre köylerde Hıdırellez Şenlikleri kutlanır.

  Kuvayımilliye Haftasını, Bigadiç'te 16-20 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanır.

  İlçede Höşmerim, Bigadiç'in helvası, güveçi Hisarköy'ün kaplıcaları, Yörük halıları meşhurdur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır.2009-2010 Öğretim yılında öğrencilerimizin tamamı eğitime köyümüzde devam edeceklerdir. Köyün içme suyu 1999 yılında sondaj kuyusundan temin edilmektedir Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi var. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kargın Köyü Bigadiç Forum Tarih
Kargın Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Kargın Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Devecikargın Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Kargıncık Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Kargın Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş