Karel Appel Kimdir-Karel Appel Hakkinda-Karel Appel Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Karel Appel Kimdir-Karel Appel Hakkinda-Karel Appel Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  doğum. 25 Nisan 1921, Amsterdam, Hollanda - ö 3 Mayıs 2006, Zürih İsviçre ) , çok renkli ve yarı soyut kompozisyonlarıyla tanınan Hollandalı ressam ve heykelci.

  Kuzey Avrupalı dışa vurumcu sanatçıların 1948 - 1949'da oluşturduğu Kobra topluluğunun kurucularından biridir. 1940 - 1943 arsında Amsterdam Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitim gördü ve 1948'de Kobra topluluğunun önceli olan "Reflex" kurubunun kurulmasına katıldı. 1950'de Paris'e yerleşti. 1960'lardan beri de New York kentinde yaşamaktaydı.

  Kobra topluluğu sanatçıları, kısmen De Stijl hareketlerinin kısır bir akademizm olarak yorumladıkları anlayışına tepki duyarak, halk sanatı, çocuk sanatı ve Jean Dubuffet'in ham sanatı (art brut) gibi, içten geldiğince yapılan sanat türlerinin etkilerini özümsediler. Yapıtlarında betimsel öğeleri bir ölçüde korumakla birlikte, çağdaş Amerikan hareketlisoyut anlayışının kendiliğinden oluşma ve yoğunluk gibi ilkelerini sonuna değin kullandılar. Appel'in üslubunun özellikleri kalın boya katları, sert fırça darbeleri ve kaba, basite indirgenmiş figürlerdi.

  ABD'ye ilk kez 1957'de giden Appel, burada Miles Davis ve Dizzy Gillespie gibi ünlü caz müziği ustalarının portrelerini yaptı. 1954'te Venedik Bienali'nde UNESCO Ödülü'nü kazandı ve bir grup sanatçıyla birlikte kuruluşun Paris'teki yapısı için bir duvar resmi yapmak için seçildi. Appel'in ahşap ve metal kullanarak yaptığı figüratif heykellerde de resimlerindeki kaba ve yaratıcı dışavurumculuk görülür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karel Appel Kimdir Forum Tarih
Tolga Karel Resimleri, Tolga Karel Fotoları Sanatçı-Ünlü Resimleri 5 Nisan 2012
Matematik Sihirli Kareler Bulmacaları Zeka Soruları ve Bilmeceler 21 Şubat 2012
Hayvanlar Aeminden İlginç Kareler Diğer Hayvanlar 1 Aralık 2011
Tunceli Resimleri - Tunceli'den Güzel Kareler Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 21 Mayıs 2011
Türkiye'den Geçmişten Fotoğraflar - Geçmişten Güzel Kareler Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 28 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş