Karbonmonoksit zehirlenmeleri Hakkinda

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Karbonmonoksit zehirlenmeleri Hakkinda konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SİİRT (İHA) - Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür, yaptığı bir açıklama ile karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

  Türkiye'de bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmelerinin hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığını belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Ömür, "Güneybatıdan esen bir rüzgar olan 'Lodos' nedeniyle her yıl onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlenmektedir. Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür ve benzeri ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir" dedi.
  Açıklamanın son bölümünde baca temizliği ve şofben kullanımı konusunda bilgiler verilerek, mekanlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde mutlaka bir dedektör olması gerektiği belirtildi.

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karbonmonoksit zehirlenmeleri Hakkinda Forum Tarih
Karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat Genel Sağlık 6 Ocak 2009
Karbonmonoksit Dedektörü Nasıl Çalışır? Doğa ve Bitkiler 23 Haziran 2011
Karbonmonoksit Kaçaklarını Karşı Ne Gibi Önlemler Alabilirim? Doğa ve Bitkiler 23 Haziran 2011
Mekanımda Karbonmonoksit Gazı Yayıldığını Nasıl Anlarım? Doğa ve Bitkiler 23 Haziran 2011
Karbonmonoksit Gazı Neden Tehlikelidir? Doğa ve Bitkiler 23 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş