Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur - Karbonhidrat Çeşitleri Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur - Karbonhidrat Çeşitleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?

  Karbonhidrat Bakımından Zengin Olan Besinler, Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?
  Bazı insanlar karbonhidratların sadece makarnada, ekmek ve tatlılarda bulunduğunu zanneder, bu yanlış bir fikirdir. Aslında karbonhidratların en sağlıklı biçimleri meyve ve sebzelerde bulunur.

  Karbonhidrat Çeşitleri Nelerdir?

  Basit ve kompleks olmak üzere iki tür karbonhidrat vardır. Meyve, sebze ve bakliyat kompleks karbonhidrat grubuna girer. Şekerler ve şekerli sodalar ise basit şeker karbonhidrat tipine örnektir.

  Karbonhidrat Ne İşe Yarar ? Karbonhidrat Faydaları Nelerdir?
  Yüksek karbonatlı besinlerin sağlığa sayısız yararları vardır. Dayanıklı nişasta, doğal olarak olgunlaşmamış muz, kuru fasulye ve tam tahıllı ekmekte bulunur ve sağlıklı barsaklar için gereklidir.

  Aynı zamanda kandaki kolesterol düzeyini düşürür ve kilo vermeye yardımcıdır. Yüksek karbonhidratlı besinler, adeta bedenin yakıtı gibidir. Bir çok fizyolojik fonksiyonu düzenledikleri gibi, adale daralmalarına engel olurlar. Gün içinde enerjik, dinç ve hevesli hissetmenize neden olurlar.

  Yetersiz miktarda karbonhidrat tüketimi, merkezi sinir sistemi fonksiyonunda bozukluk yaratır. Kompleks karbonhidratlı besinler, aynı zamanda sindirimi kolaylaştıran, kan şekerini düzenleyen ve enerji düzeylerini koruyan yüksek lifli besinlerdir.

  Popüler Karbonhidratlar

  Amerikalıların çoğunluğu için en yaygın karbonhidrat kaynağı, makarna, ekmek, mısır gevreği, donut ve pirinçtir. Bu tip karbonhidratlar, kan dolaşımına hızlı bir şekilde dahil olduklarından, yüksek- yoğunluklu karbonhidrat adını alırlar.

  En Sağlıklı Karbonhidratlar

  Meyve sebzeler de karbonhidrat içeren besin kaynaklarındandır, ama söz konusu sıraya göre, orta-yoğunluklu ve düşük-yoğunluklu karbonhidrat sınıfındadırlar. Daha önce glukoza çevrilmeleri gerektiğinden kan dolaşımına daha yavaş dahil olurlar.
  Karbonhidrat Oranı Yüksek Besinler

  En popüler ve tanınmış karbonhidrat tipleri, mısır gevreği, ekmek, mısır unu, kraker, çips, donut, makarna, patlamış mısır, pilav, bira, likör, şeker, şeker şurubu ve patates karbonhidrat zengini besinler arasındadır.

  Karbonhidrat Kaynakları – Karbonhidrat Nelerde Bulunur?
  En sağlıklı karbonhidrat besin kaynakları arasında, ıspanak, kara lahana, nohut, taze fasulye, kırmızı biber, lahana, karnabahar, kereviz, elma, portakal, bezelye, salatalık, turp, soğan, domates, böğürtlen, ağaççileği, üzüm, greyfrut, ananas, şeftali, armut, erik, nektarin sayılabilir. Hemen hemen her sebze, meyve ve bakliyat karbonhidrat içerir. Meyve ve sebzeler kompleks karbonhidrat ve düşük glisemik endeks besin grubuna dahildir. Bakliyat, (yulaf ve arpa hariç) kan dolaşımına hızla dahil olmaları yüzünden yüksek glisemik endeks grubundandır.

  Alıntı
   

 2. çok kötü hiçbirşey yok bana hiç yardımcı olmadınız
   

 3. Ya biraz daha açıklayıcı anlatabilir misiniz?cips falan demiştiniz onların sağlıksız old biliyoruz
   

 4. herkeze katılıyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm yyyyyyyyyyyyyyyyyyeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   

 5. Yaa biraz daha açıklayıcı lütfen.
   

 6. Bence de biraz daha açın konuyu.Sormak istediğim soruların cevabını bulamadım mesela.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karbonhidrat Hangi Besinlerde Forum Tarih
Karbonhidrat Nedir, Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur Konu Dışı Başlıklar 21 Nisan 2012
Karbonhidratlar Hangi Besinlerde Bulunurlar Konu Dışı Başlıklar 9 Ocak 2012
Karbonhidratlar Hangi Besinlerde Bulunuyor Konu Dışı Başlıklar 4 Ocak 2012
Hangi Gıdalarda Karbonhidrat Var Diyet Beslenme 23 Mayıs 2011
Karbonhidratlı Besinler - Karbonhidratlı Besinler Hangileridir? Diyet Beslenme 7 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş