Karbondioksit Nedir - Karbondioksit Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 13 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Karbondioksit Nedir - Karbondioksit Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karbondioksit Nedir - Karbondioksit Hakkında Bilgi

  Karbondioksit, kovalent bağlı bir karbon ve iki oksijen atomundan oluşan moleküle sahip, normal koşullarda gaz halinde bulunan bileşiğin adı. Renk ve kokusu yoktur. Formülü CO2metabolize şeklinde olup molekül ağırlığı 44,009 g/mol'dür. Karbon içeren besin maddelerin edilmesi sonucu meydana gelen bir son üründür.


  [​IMG]  Solunumdaki yeri açısından hayati önem arz eder. Oksijen akciğerlere üst hava yollarını geçerek gelir ve alveolde hemoglobin ile taşınarak alveole getirilmiş olan karbondioksit ile yer değiştirir. Daha sonra karbondioksit oksijenin takip ettiği yolla dışarıya verilir. Bitkiler gündüz CO2 alır, O2 verirler. Gece ise O2 alır, CO2 verirler.


  CO2 serbest gaz halinde volkanik bölgelerden çıkan gazlarda, suda çözünmüş olarak ise maden suyunda bulunur. Şehir ve dağlık bölgelerde değişmek üzere atmosfer havasında ortalama %0,03-0,04 nisbetinde, egzozda ise %13 nisbetinde bulunur.


  Laboratuvarda CO2, kızdırılmış kok kömürü üzerinden hava geçirilerek elde edilir. CO2 kanda belli seviyelerde bulunur ve vücudumuzun tampon sistemlerinden birini meydana getirir. Kanda artması halinde asidoz, azalması halinde ise alkaloz meydana gelir. Bu durumlar dolaylı olarak hidrojen iyonu konsantrasyonunu etkilemesi ile meydana getirir. Atardamar kanında, CO2Hg'ye varırsa; baş ağrısı, adale seğirmeleri, oryantasyon bozukluğu, (olmayan şeyleri gören) bir şuur bulanıklığı, konfüzyon, hatta koma görülebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karbondioksit Nedir Karbondioksit Forum Tarih
Doğal Denge Ve Karbondioksit Nedir Konu Dışı Başlıklar 22 Temmuz 2011
Soluk verirken yalnızca karbondioksit mi dışarı atılır? Sorular ve Cevaplar 22 Ekim 2015
Oksijen ve Karbondioksit Döngüsü Nasıl Oluşur Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 2 Şubat 2014
Doğal Denge Ve Karbondioksit Konu Dışı Başlıklar 23 Temmuz 2011
Doğal Denge Ve Karbondioksit Konusu Anlatımı Konu Dışı Başlıklar 22 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş