Karayolu yatırımda rekor kırıldı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Karayolu yatırımda rekor kırıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yıldırım, bakanlık bütçesini Plan ve Bütçe Komisyonuna sunarken, Türkiye'nin konumu itibariyle oldukça stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, ülkenin ulaşım ve iletişim kavşağı da olduğunu kaydetti.
  Türkiye'nin bir milyarlık bir nüfusun geçiş güzergahında bulunduğunu vurgulayan Yıldırım, bu coğrafi özelliğin ulaşım ve iletişim bakımından yaşamsal önem arz ettiğini kaydetti.
  Yıldırım, kara, deniz, hava, demiryolu gibi türlerin tamamının kavşağında olunmasının önemli bir avantajı beraberinde getirdiğini belirtti.
  Yıldırım, ulaşım politikalarını belirlerken tüm ulaşım türlerinde altyapı standartlarını geliştirmeyi, yurdun bütün kesimlerinin ulaşım ihtiyacını karşılamayı, bölgesel ve küresel entegrasyonu sağlayacak ulaşım ve iletişim altyapısını geliştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.
  Yıldırım, ''Bu bağlamda yaptığımız bütün çalışmalarda ulaşım modları arasındaki dengesizliğin giderilmesi, modlararası bütünlüğün sağlanması, bölgesel gelişmişlik farklarını asgari düzeye inderecek şekilde ulaşım ve iletişim altyapı çalışmalarına öncelik verilmesi, her bir ulaşım modu için ayrı düzenlenmiş mevzuat yerine bütünleşik bir anlayış içerisinde kombine taşımacılığı artıracak, böylece verimliliği sağlayacak, AB ve uluslararası mevzuatla uyumlu bir altyapı oluşturulması önceliğimizi teşkil etmektedir'' dedi.
  Yıldırım, devam eden Bakü-Tiflis-Kars, Marmaray, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Sivas gibi demiryolu projeleri ile doğu-batı, kuzey-güney bölünmüş yol koridorlarının bölgesel ve küresel entegrasyonun sağlanması için önemli ölçüde katkı sağlandığını kaydetti.
  Bakanlık ve bağlı kuruluşların yatırım bütçe büyüklükleri hakkında bilgi veren Yıldırım, ''Demiryollarında, karayollarında, denizcilikte, havacılıkta ve haberleşmede ülkemizin ihtiyaç ve önceliği arz eden projeleri gerçekleştirmenin gayreti içerisinde olacağız'' diye konuştu.
  Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığının yatırımlar içindeki payında son yıllarda artan bir oranın söz konusu olduğunu, bunun da ağırlıklı olarak kara ve demiryolları projeleri ile ilgili olduğunu söyledi.
  Yatırımların sektörel dağılımına bakıldığında 2010 bütçesinde bir farklılığın olduğunu belirten Yıldırım, ''İlk defa demiryollarına ayrılan yatırım ödenekleri karayolları yatırım ödeneğinin önüne geçmektedir.
  Demiryoluna 3.8, karayoluna 3 milyar TL yatırım ödeneği ayrılmıştır. Böylece Cumhuriyet tarihinde 50'li yıllardan sonra ilk defa demiryollarına ayrılan yatırım ödeneği karayolu yatırım ödeneğinin üzerine çıkmıştır.
  Bu da demiryollarının gelecekte ne kadar önem kazandığının açık bir göstergesidir'' şeklinde konuştu.
  Yıldırım, bütün alanlarda proje stokunun yarıya yakın kısmının tamamlandığını, diğer yarısının da halen tamamlanmayı beklediğini ifade etti.
  Yıldırım, projelerin tamamlanması ortalama süresinin 7-8 yıl olduğunu belirtti.
  ACARER
  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de cep telefonlarında numara taşınabilirliği uygulaması kapsamında 1 yılda yaklaşık 8,5 milyon numaranın taşındığını söyledi.
  1 Ocak 2008'den itibaren cep telefonlarında ''gizli aramaların'' engellenebildiğini ve aynı yıl kısa mesajlarda Türkçe karakter kullanımındaki sorunun giderildiğini hatırlatan Acarer, şehir içi sabit telefon hizmetlerinin rekabete açıldığını da ifade etti.
  İnternet alan adları yönetimi çalışmasının tamamlanmasını hedeflediklerini dile getiren Acarer, internette arama motorlarındaki Türkçe karakter sorununu çözmeyi amaçlayan ''Türk Arama Motoru'' çalışmasını 2010'da sonuçlandıracaklarını vurguladı.
  Acarer, bilişim sektöründe önümüzdeki yıl yüzde 3-4 büyüme beklediklerini belirterek, ara bağlantı fiyatlarındaki düşme sonucu ses trafiğinde yüzde 24 artış yaşandığına dikkati çekti.
  Acarer, 3G yetkilendirilmesinin ardından mobil geniş bant abone sayısının 3 ayda yaklaşık 500 bine ulaştığını anlattı.
  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, mevcut uyduların yeni talepleri karşılamakta yetersiz hale geldiğini, TÜRKSAT 4A ve 4B uydularının tedariki için çalışmalara başlandığını bildirdi.
  Yıldırım, yerli haberleşme uydusunun 2015 yılının başında işletmeye alınmasının hedeflendiğini söyledi.
  Yıldırım, Bakanlık bütçesini Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuşunda, sektörler itibariyle yapılanlar ve hedeflenenler konusunda da değerlendirmeler yaptı.
  Yıldırım, Türkiye'nin ulaşımda olduğu gibi iletişimde de geçiş ülkesi olduğunu belirterek, evrensel hizmet uygulamasının eğitim ağırlıklı olarak devam ettiğini, eğitime destek için 2005'ten beri bütün okullara geniş bant internet, kablo erişimi olmayan okulların tamamına da uydu üzerinden internet erişimi sağlandığını, okullardaki internet kullanım ücretlerinin Evrensel Hizmet Fonundan karşılandığını anlattı.
  Vatandaşların bilgiye erişmesini kolaylaştırmak amacıyla 850 adet kamu internet merkezi oluşturulduğunu, telefon altyapısı olmayan köylere uydu üzerinden telefon hizmeti götürüldüğünü ifade eden Yıldırım, akıllı ve bilgisayar teknoloji sınıfları kurulması çalışmalarının sürdürüleceğini kaydetti.
  Yıldırım, posta işleme merkezlerinin modernleştirilmesi ve tebligatların elektronik ortamda yapılması çalışmalarının sürdüğünü, 170 adet PTT Matik'in (personelsiz gişe) hizmet vermeye başladığını, 2010 yılında 830 adedin daha açılacağını bildirdi.
  Ulaştırma Bakanı Yıldırım, PTT Bank yoluyla yurt genelinde hiçbir banka hizmetinin verilmediği bin 173 yerleşim merkezindeki vatandaşların bankacılık hizmetlerinden yararlanacağını anlattı.
  Mevcut uyduların yeni talepleri karşılamakta yetersiz hale geldiğini, Türksat 4A ve Türksat 4B uydularının tedariki için sürecin başladığını, 2012 yılının ilk yarısında işletmeye alınmasının hedeflendiğini belirten Yıldırım, ''Uzay teknolojilerinde orta vadedeki hedefimiz özgün tasarımı devam eden yerli haberleşme uydusunun ülkemizde üretilmesi ve 2015 yılı başında işletmeye alınmasıdır'' diye konuştu.
  Ulaştırma Bakanı Yıldırım, küresel krize rağmen havacılık sektörünün Türkiye'de büyümeye devam ettiğini, sektörde istihdam edilen insan sayısının 100 bini bulduğunu belirterek, havaalanı altyapı yenileme çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.
  Çıkarılan yasayla yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçişinin teşvik edildiğini, bu uygulamanın meyvelerini vermeye başladığını anlatan Yıldırım, karayolu ulaştırmasının AB'ye uyumlu hale getirildiğini, ilerleme raporlarında ''önemli gelişmelerin sağlandığına'' yer verildiğini söyledi.
  BÖLÜNMÜŞ YOLLAR
  Yıldırım, bu yıl içerisinde 3 bin 225 kilometre bölünmüş yolda çalışmaların sürdüğünü, 15 Ekim 2009 tarihi itibariyle 90 kilometre uzunluğunda otoyolla birlikte bin 666 kilometre bölünmüş yolun tamamlanacağını kaydetti.
  Böylece bölünmüş yol uzunluğunun 17 bin 24 kilometre olacağını belirten Yıldırım, hedeflerinin bu yıl sonunda 17 bin 58 kilometreyi aşıp, 2012 sonuna kadar 22 bin 500 kilometreye ulaşmak olduğunu anlattı.
  Yıldırım, köprülerin depreme dayanıklı hale getirilmesi çalışmalarının devam ettiğini de söyledi.
  Ulaştırma Bakanı Yıldırım, 1923-1950 yılları arasında 3 bin 764 kilometre, 1951-2002 yılları arasında 945 kilometre ve 2003'ten bugüne kadar 438 kilometre demiryolu yapıldığını belirterek, bin 854 kilometre demiryolunun yapımının da devam ettiğini ifade etti.
  Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Sivas hızlı tren projesinin yapım çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Yıldırım, Ankara-İstanbul hattının tamamlanmasıyla, iki şehir arasındaki seyahat süresinin 3 saate ineceğini belirtti.
  Bakan Yıldırım, yine aynı dönem için haberleşme sektöründe 160 milyar dolar ciro, 65 milyon kişinin de bilgisayar okuryazarı olmasının öngörüldüğünü kaydetti.
  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, sinevizyon eşliğinde yaptığı sunum, 2 saat 10 dakika sürdü.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karayolu yatırımda rekor Forum Tarih
Karayolu Sınır Çizgisi ne demektir - Trafikte Karayolu Sınır Çizgisi nedir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Ocak 2013
İki Yönlü Karayolu ne demektir - Trafikte İki Yönlü Karayolu nedir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Ocak 2013
Tek Yönlü Karayolu ne demektir - Trafikte Tek Yönlü Karayolu nedir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Ocak 2013
Bölünmüş Karayolu ne demektir - Trafikte Bölünmüş Karayolu nedir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Ocak 2013
Erişme Kontrollü Karayolu (Otoyol) ne demektir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Ocak 2013

Bu Sayfayı Paylaş