Karayakup Köyü Hakkında Bilgi Çelebi Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karayakup Köyü Hakkında Bilgi Çelebi Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çelebi Karayakup Köyü Bilgileri - Karayakup Köyü Hakkında - Karayakup Köyü Tanıtımı - Karayakup Köyü Resimleri


  Karayakup, Kırıkkale ilinin Çelebi ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:ÇELEBİ

  İl: KIRIKKALE

  İle Uzaklığı:59km

  İlçeye Uzaklığı:6km

  Rakım: 1105 m

  Tarihi

  Köyün adı Keskin ilçesinden buraya gelen üç kardeşten biri olan Yakup'tan gelmektedir. Anadolu Türkmen obalarından olan bu köy; Halk arasında ve diğer komşu köyler arasında Öteoba veya Gavobası diye de bilinir. Aslen Kayseri/Uzunyayla veya Sivas tarafından gelen Türkmenlerdir. Türkmen göçlerinden önce köye ilk yerleşen topluluk apdallar diye de bilinen çalgıcılar olmuştur. Köye yerleşen kabilelerin sıralaması tam bilinmemekte olup Haceliler, Arınıklar, Serinler, Beşdeliler, Kayseri Pınarbaşı'ndan gelen Halikaler, Kırşehir / Akpınar'dan gelen Kel Ali ve Kel Abdullah kardeşler diye bilinen Köremezliler, Çitlik'ten Eserkaya kabilesinden gelen Kadirler, yine Çitlik 'ten Uluçay kabilesinden gelen Ese Goca ve Kaman/Buğüzden Yüzüaklar gelmişlerdir. Göçebe yapıya sahip olduklarından önceleri hayvancılık yaygın iken daha sonraları yerleşik hayat sebebi ile bağ, bahçe ve hububat ekimi de yaygınlaşmıştır.

  Kültür

  Köy; misafir sever bir köy olup eski örf ve adetler konusunda titizdirler. Dini hayata önem verirler. Köyden yetişmiş meşhur dini şahsiyetler olarak Hacıeli Goca, Hatip Süleyman Araz, Hacı Abdullah Dinç ve Zekeriya Serin'i sayabiliriz. Bayramlar eski adetlere göre kutlanır. Askere gidenlere harmanyeri denilen alanda hoca eşliğinde dualar okunur ve yemek verilir. Cenazelerde ve düğünlerde mutlak iştirak edilir. Cenaze sahibine yardım edilir yemekler verilir. Düğünler cuma günü namazdan sonra bayrak kaldırma töreni ile başlar.cumartesi günü okuntucu denilen misafirler karşılanır davul zurna en önemli çalgılardır.cumartesi öğleden sonra nişan yapılır ve pazar günü gelin almaya gidilir ve düğün biter. Meşhur yemekleri; "Kestirme aşı" yayla çorbası, yaprak sarması.düğürcek. pekmezden yapılan pelite.Tarhana aşı,Bulgur pilavı, Kabak gülü dolması, Kuru kabak dolması, Topalak, Hedik. Patlıcan ve domates turşusu.

  Coğrafya

  Kırıkkale iline 59 km, Çelebi ilçesine 6 km uzaklıktadır.ayrıca köyden yeni bir yol bağlantısı vardır oyoldan uzaklığı ise 4 km dir

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 151
  1997 147

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - .... : Ramazan DİNÇ
  2004 - 2009 : Osman SERİN
  1999 - 2004 : Zalif YÜZÜAK
  1994 - 1999 : Mehmet BAĞRIYANIK

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bozuk olup 20 senedir asfatsızdır. Köyde elektrik ve telefon bulunmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Karayakup Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karayakup Köyü Hakkında Forum Tarih
Karayakup Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Karayakuplu Köyü Hakkında Bilgi Körfez Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 11 Haziran 2010
Karayakup Köyü Merkez Diyarbakır - Diyarbakır Karayakup Köyü Hakkında Bilgi Diyarbakır Tanıtımı 28 Şubat 2010
Karayakuplu Köyü Karahallı Uşak Uşak Tanıtımı 18 Nisan 2010
Karayakup Köyü Gördes Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş