Karayakup İlköğretim Okulu Mersin Erdemli

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 30 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Karayakup İlköğretim Okulu Mersin Erdemli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mersin Erdemli Karayakup İlköğretim Okulu Hakkında - Karayakup İlköğretim Okulu Tanıtım - Karayakup İlköğretim Okulu Resimleri - Karayakup İlköğretim Okulu İletişim


  [​IMG]

  T.C.
  ERDEMLİ KAYMAKAMLIĞI
  Karayakup İlköğretim Okulu Müdürlüğü
  Kurum Kodu:672207

  OKULUMUZUN TARİHÇESİ

  Okulumuz,1904 yılında o dönemde Doğusandal Köyünden İçel İl Genel Meclisi Üyesi olan Hacı Veli Ağa’nın kızının katkıları ile Hacı Molla Ahmet ve Hacı Süleyman kardeşler tarafından camii olarak yaptırılan taş bina ve üstü toprak dam olan binanın 1923 yılında okula dönüştürülmesi ile eğitim öğretime başlamıştır.
  O dönemde Cuma günleri tatil olduğu için okul bahçesinde Cuma Namazının kılındığı belli bir süre hem medrese hem de camii olarak kullanıldığı söylenmektedir.
  Okulumuzun kurucusu ve aynı zamanda ilk öğretmeni, Adana Öğretmen Okulundan 1917 yılında mezun olan Veli Mehdi veya Veli Mecit olduğu söylenmektedir. Veli Öğretmenin aynı zamanda Kuva-i Milliye Hareketine de katıldığı ve aktif görev aldığı bilinmektedir.
  1926 -1930 yıllarında Derviş Muallim (Gavur Muallim lakablı) görev yapmıştır. Derviş Mualimin Kıbrıs kökenli olması ve Şapka İnkılabından sonra görev yaptığı için şapka takması halk arasında Gavur Muallim olarak anılmasına neden olmuştur.
  Derviş Muallim öğrencilerinin dışında halkın yeni yazıyı öğrenmesi için (Harf İnkılabından sonra) çaba göstermiş ve halkı eğitmeye çalışmıştır. Derviş Muallimin bu şekilde yetiştirdiği Abdulkadir ATLAY 1.Orduda vatani görevini yaparken Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşları İsmet İNÖNÜ, Fahrettin ALTAY, Tevfik BIYIKLIOĞLU ve Kazım ÖZALP ile birlikte 1.Ordu Manevralarını denetimi sırasında ATATÜRK’ÜN sorularına vermiş olduğu cevaplardan dolayı ATATÜRK onun ödüllendirilmesini emreder. Bunun üzerine Abdulkadir ATLAY ödül olarak ATATÜRK ile hatıra fotoğrafı çektirmek ister. Bu fotoğraf okulumuzda mevcuttur.
  1940 yıllarında ilk taş bina yıkılmış hatta bir kısmı yanmıştır. Onun yerine şu anda Anasınıfı olarak kullanılan taş binada eğitim öğretime devam edilmiştir.1970 yılında şu anda yemekhane olarak kullanılan iki derslikli bina hizmete girmiştir.
  1999 yılında 2 katlı ve 10 derslikli bina hizmete girerek 8 yıllık ilköğretim okuluna dönüştürülmüştür. Okulumuz Taşıma Merkezi İlköğretim Okulu olarak hizmet vermektedir. Doğu Sandal İlköğretim Okulu, Olukönü İlköğretim Okulu, Sinap İlköğretim Okulu, Şahna İlköğretim Okulu ve Üzümlü İlköğretim Okulu okulumuza taşınmaktadır. Okulumuz 240 öğrenci kapasiteli olup şu anda 107 erkek,102 kız olmak üzere 209 kayıtlı öğrenimiz mevcuttur. Şube sayılarımız tektir.
  Ayrıca okulumuzda Anasınıfı, Yemekhane, Fen ve Teknoloji Labaratuarı, 600 kitap kapasiteli Kütüphane ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2007 yılında kurulan 15+ 1 kapasiteli Bilişim Teknolojisi sınıfı bulunmaktadır.
  Okulumuz mezunlarından çok sayıda devlet memuru yetişmiş ve devletin çeşitli kademelerinde görev yapmışlardır. Halen Başbakanlıkta Müfettiş olarak görev yapan ve Dışişleri Bakanlığında üst düzeyde görev yapanlar mevcuttur. Emekli olan ve halen görev yapan çok sayıda öğretmen vardır. ATATÜRK’LE hatıra fotoğrafı çektiren Abdulkadir ATLAY’IN oğlu Emekli Öğretmen Abid ATLAY okulumuz mezunu öğretmenlerden sadece bir tanesidir.

  İletişim

  Adres: Karayakup Köyü Erdemli / MERSİN
  Tel: 0 (324) 5427196
  E-Posta:
  672207@meb.k12.tr - Bilal YANAR
  http://www.karayakup.meb.k12.tr/

  [​IMG]

  Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karayakup İlköğretim Okulu Forum Tarih
Karayakup İlköğretim Okulu Göynücek Amasya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Kasım 2010
Karayakup Köyü Hakkında Bilgi Çelebi Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Karayakup Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Karayakuplu Köyü Hakkında Bilgi Körfez Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 11 Haziran 2010
Karayakuplu Köyü Karahallı Uşak Uşak Tanıtımı 18 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş