Karatepe Köyü Kadirli Osmaniye

'Osmaniye Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karatepe Köyü Kadirli Osmaniye konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karatepe Köyü Kadirli Bilgileri - Karatepe Köyü Hakkında - Karatepe Köyü Tanıtımı - Karatepe Köyü Resimleri
  İlçe: KADİRLİ - İl: OSMANİYE

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

  Demografik Bilgiler:
  Nüfusu:
  2000/1294
  1997/1139
  İle Uzaklığı:
  35 km
  İlçeye Uzaklığı:
  27 km
  Rakım:
  145 m

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Sağlık Evi
  Yok
  Sağlık Ocağı
  Yok

  İlköğretim Okulu
  Var / Faal Değil
  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Yok
  Su Şebekesi
  Yok
  Kanalizasyon
  Var


  Taş üzerine resim kabartması

  Taş üzerine resim kabartmasıKaratepe, Osmaniye ili Kadirli ilçesi sınırları içerisinde bulunan M.Ö. 8. yüzyılda, Geç Hitit Çağı’nda Hitit Kralı Asivatas tarafından kuzeyden gelecek saldırılara karşı bir sınır kalesi olarak kurdurduğu Asitivada (Aslanta-Karatepe) Kalesi’nin çevresi günümüzde Açıkhava Müzesi’dir.

  Karatepe Adana’nın yaklaşık 135 km doğusunda, Osmaniye iline 25 km Doğusundaki Aslantaş Baraj Gölü kenarındadır. Doğal bir tepenin üzerindedir. Toros Dağları’nın eteklerindedir. Karatepe eskiden bir kervan yoluna da hâkimdi.

  Tarih

  Karatepe, 1946 yılına kadar bilinmeyen bir yer iken, tesadüfen bulunarak,öğretmen Ekrem Kuşçu tarafından o dönemdeki Adana Müzesi Müdürü Naci Kum’a bildirilmiştir. 1946 yılında Alman arkeolog Prof.Dr. H.Th.Bossert başkanlığında kazı çalışmalarına yapılmıştır.

  Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi’nin bulunduğu yer, Anadolu’daki diğer ören yerlerinden çok farklıdır. Burası, Aslantaş Barajı’nın yapılmasıyla üç tarafı baraj golüyle çevrilmiştir.Müze, bir yarımada üzerinde ve etrafı ağaçlarla kaplıdır. Karatepe'nin yanındaki eski kervan yolu; Hititlerden önce, Hititler döneminde ve Haçlı Seferleri sırasında kullanılmıştır.

  Yakın zamanlara kadar Yörüklerin göç yolu da olmuştur. Müze girişinden önce güzel bir alan mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Karatepe'nin iki önenli kapısı vardır.

  Güney-batısındaki giriş kapısında iki aslan heykeli vardır. Çeşitli yerde esmer ve açık sarı, sert taneli bazalt taş üzerinde duvar kaplaması niteliğinde, o günün yaşayışını sergileyen çeşitli figürler (taş kabartmalar). Finike ve Hitit hiyeroglif yazıları ve yaklaşık üç metre boyunda Fırtına Tanrısı’nın heykeli bulunmaktadır. Kuzeydoğusunda ki giriş kapısında insan başlı, aslan gövdeli, karşılıklı iki sfenks vardır.

  Sağ ve sol odacıklarda Güneş Tanrısı rölyefi ve diğer çeşitli rölyefler ile karşılıklı aynı metin olmak üzere, Çivi yazılı ve Hitit hiyeroglif yazıları bulunmaktadır

  Kurucusu ASATİVADA adını alan bu yer, M.Ö. 725-720'de Asur kralı V. Salamonsor, M.Ö. 680 yılında Asarhaddon tarafından ele geçirilmiş, yakılıp, yıkılmıştır.

  Yıkılan kale sur duvarları 2-4 mt. genişliğinde, kalenin iç ve dış duvarları ise 4-6 mt.dir.Çift duvar arasındaki boşluk taş, moloz ve toprakla doldurulmuştur.

  Kalenin doğu-batı uzunluğu 196 metre, kuzey- güneyi ise 376 metredir. Kalenin, 18-20 m'de bir 34 adet dikdörtgen burçu vardır.

  Karatepe açık hava müzesi

  Bazalt taşlar üstündeki yazılardan bir örnek :

  “Adanava kralı ben Asitivadas’ım. Güneş İlahı’nın adamı, Fırtına Tanrısı’nın kulu, Avarikos’un büyük yaptığı Adanava memleketini, doğusuna, batısına genişlettim. Komşu krallarla iyi geçindim. Karşı gelenleri ayağımın altına aldım, ezdim. Bolluk ettim. Açları doyurdum, huzur ve güveni sağladım. Silahlı erkeklerin gezemediği bu yerlerde Genç ve güzel kadınların yalnız başlarına Kirmen eğirerek huzur ve güven içinde gezmelerini sağladım. Kim, benim yaptığımın bu kaleyi ve kapıyı yıkar, bu nizamı bozarsa. Tanrı belasını versin. Yalnız benim adım ölümsüzdür, güneş ve ay gibi”.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karatepe Köyü Kadirli Forum Tarih
Karatepe Köyü Hakkında Bilgi Sarayönü Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Karatepe Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Karatepe Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Karatepe Köyü Hakkında Bilgi Vakfıkebir Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Karatepe Köyü Hakkında Bilgi Karatepe Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 11 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş