Karatay Üniversitesi - Konya

'Üniversiteler' forumunda DeMSaL tarafından 10 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karatay Üniversitesi - Konya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karatay Üniversitesi hakkında - Karatay Üniversitesi resimleri - Türkiyedeki Üniversiteler


  [​IMG]

  Konya Ticaret Odası 20 bin civarında üyesiyle Türkiye’nin en eski ve köklü odalarından birisidir. 1882 yılında kurulmuştur. Bu köklü oda İl’de her zaman öncü konumda olmuş ve büyük açılımlar getirmiştir. Mevcut hizmetleri yanında büyük hizmetlere de imza atılmıştır. En iyi örneklerden birisi Konya İli’ni ulusal ve uluslar arası erişime açan Konya Ticaret Odası Fuar Alanı’dır (Aksaray Yolu’nda). Her yıl yapılan bir çok fuarcılık faaliyeti ile büyük hareket getirmektedir. Örnek olarak 2010 Mart ayında yapılan Uluslar arası Konya Tarım Fuarı’nı 170 bin kişinin ziyaret etmesi beklenmektedir.

  Konya Ticaret Odası’nın büyük hizmeti ise kaliteli bir üniversite kurmak olmuştur. Bu amaçla 2005 yılında çalışmalara başlanmış, bu tür bir üniversitenin mutlaka bir Vakıf tarafından kurulması gerektiği için Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı kurularak çalışmalara başlanmıştır.

  Kurucu Vakıf Başkanı ve Üniversitemiz Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Hüseyin Üzülmez’dir. Kendisi aynı zamanda TOBB-ETU Mütevelli Heyeti’nde ve TOBB Yönetim Kurulu’nda görev yapmaktadır. TOBB ve TOBB-ETU Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB-ETU Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Şahin Üniversitemiz Mütevelli Heyeti’ndedir.

  Kurucu Vakıf Yönetim Kurulu Üyelerimiz şu isimlerden oluşmaktadır: Hüseyin Üzülmez-Başkan, Mehmet Ali Çelik-Başkan Yard., Ali Haydar Yıldırım-Muhasip üye, Mehmet Ali Arlı-Üye, Banu Bağrıaçık-Üye, Ali Dutak-Üye, Harun Kızılay-Üye, Ömer Faruk Okka-Üye, İlker Özkan-Üye, Okay Tınkır-Üye, Ertuğrul Uslu-Üye.

  Kuruluş çalışmaları Konya İli’nin sahip oluğu potansiyele tek bir üniversitenin yetmediğinden hareketle vizyoner bir bakış açısıyla yapılmış ve sağlam bir fizibilite raporu hazırlanmıştır. Hatta Ankara, İstanbul gibi büyük iller dahil olmak üzere özellikle yakın çevre illerde anketler yapılmıştır. Bu anketlerde öğrencilerin kaliteli eğitim veren, ticari amaç gütmeyen ve mezun olduktan sonra kolay iş bulabilmenin mümkün olduğu bir vakıf üniversitesine ilgi duyabilecekleri, ebeveynlerin ise çocuklarını özellikle kendilerine yakın olan ve köklü üniversiteler gibi eğitim-öğretim yapan üniversitelere çok sıcak baktıkları ortaya çıkmıştır.

  Bu çalışmalar sonucu Üniversite kuruluş raporu hazırlanmış ve yasal süreç ve zorunluluklar yerine getirilerek Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 07 /07/2009 tarih ve 27281 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2547 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu’na 5913 Sayılı Kanun’un 1. Maddesi ile eklenen Ek 113. Madde ile kamu tüzel kişiliğine kavuşarak Konya İli’nin ilk vakıf üniversitesi olmuştur.

  KTO Karatay Üniversitesi’nin hedefi öncelikle bölgesinde sanayi ve ticaret kesiminin sorunlarını çözmeye yönelik eğitim ve araştırmalar yapmak, nitelikli ve kolay iş bulan mezunlar vermek daha sonra ulusal ve uluslar arası çapta ön plana çıkan bir üniversite olmaktır.

  Üniversite rektörlüğü şehir merkezinde adını aldığı Karatay Medresesi’nin karşısında bulunan tarihi bir köşkte görevini yapmaktadır. Kampusumuz ise Mevlana Kültür Merkezi ile Konya Adalet Sarayı arasında yer almaktadır.

  Rektörlük, Ana Kampusumuz’a ilave olarak Konya Ticaret Odası Binası’nın (350 kişilik konferans salonu, diğer tüm imkanları) ve Ticaret Odası Konya Fuar Merkezi’nin tüm imkanları üniversitemizce kullanılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında imkanlarımız ve etki alanımız bakımından çok güçlü olduğumuz ortadadır.

  Bir İl’e yapılacak büyük hizmetlerden ikisi Konya Ticaret Odası tarafından yapılmıştır. Şimdi hedef bu üniversitenin dünya çapında bir üniversite olması için gerekenlerin yapılmasıdır. Bu kararlılık, azim ve şu ana kadar üniversitemizin kat ettiği gelişme bunun çok zor olmayacağını göstermektedir.

  Çünkü Üniversitemiz halen yurtdışında bulunan üstün nitelikli bilim adamlarımızın ilgi odağı haline gelmiştir. Çok fazla sayıda nitelikli iş başvurusu alınmaktadır.

  Esnaf ve Sanayicimiz başta olmak üzere kuruluşundan bugüne kadar emeği geçen on binlerce kişiye teşekkürü borç biliriz. Üniversitemizin bundan sonra kartopu gibi büyüyeceğinden endişemiz yoktur.

  Saygılarımızla

  KTO Karatay Üniversitesi Rektörlüğü

  [​IMG]

  Akademik Birimler
  Fakülteler

  * Fen-Edebiyat Fakültesi
  * Mühendislik Fakültesi
  * İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  * Güzel Sanatlar Fakültesi
  * Hukuk Fakültesi

  Yüksekokullar

  * Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

  Enstitüler

  * Sosyal Bilimler Enstitüsü
  * Fen Bilimleri Enstitüsü

  Tel : 0 332 351 29 29
  Faks: 0 332 351 29 79B]

  http://www.karatay.edu.tr/
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karatay Üniversitesi Konya Forum Tarih
Karatay Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Konya Konya Tanıtımı 9 Aralık 2012
Canan Efendigil Karatay Kimdir, Canan Efendigil Karatay Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 18 Eylül 2012
Karatay İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 28 Şubat 2012
Kayseri Karatay Han Hakkında Bilgi Kayseri Tanıtımı 22 Şubat 2012
Karatay diyeti örnek menü Diyet Beslenme 6 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş