Karataş Köyü Merkez Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Karataş Köyü Merkez Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karataş köyü bilgileri - karataş köyü tanıtım - karataş köyü resimleri  Karataş, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  Köyün ilk kuruluşu hakkında kesin bir bilgi olmasa da;Yaşlıların anlattıklarından anlaşıldığına göre 1800 lü ylların ilk yarısında Ova'da yerleşik bir köy iken hayvancılık için mera ve boş arazi fazla olduğundan şimdiki yerlerine taşınıp yerleşmişler.Köy, alevi bektaşi inancından olup muhtemelen de Türkmen geçmişi nedeniyle buna has kültürel nitelikleri barındırmaktadır. Ancak daha çok Tokat yöresinin kültürü etkisindedir. Örf adet ve gelenekleri, düğünleri Tokat yöresine hastır.Köy'de misafire karşı aşırı bir saygı sevgi vardır.Köyde herhangi bir haneye gelen misafir başta konuk evinin akrabaları olmak üzere herkes tarafından davet edilip saygı gösterisinde bulunulur.Gelenek,görenek.örf ve adetleri Otantikliğini büyük ölçüde muhafaza etmektedir.İlkbahar'da köy kurbanı alınıp Ziyaret'e gidilir.Bunun amacı başta köy birliğini sağlamak olmak üzere Yağmur duası ve o yıl ki ürünün bereketli olması içindir.Son bahar'da veya kışın yine Birlik Kurbanı kesilir.Köy halkı tamamen toplanıp dargınlar,küskünler barıştırılır.Zaman zaman köylerin Tiyatrosu halinde bulunan kavgalar olur.Köy halkının dejarc olma şekli olan bu tür kavgaların genelde sebebi "sizin tavuk bizim bahçeye girdi,sizin inek bizim evin önünden geçti...vb" olur.Ancak küskünlükler fazla sürmez.Aracı görevini üstlenen köy büyükleri tarafları bir araya getirip barışmalarını temin eder.===Coğrafya=== Amasya merkeze 58 km dir Köy engebeli araziye sahiptir. Köyün kuzeyinde Boğalı Yaylası vardır. Köylüler her sene mayısın 15 ile 20 arasında yaylaya göç eder küçük ve büyükbaş hayvanlarını otlatmak için.geridönüş 20 eylülün ile 30 kasımın arasında hava şartlarına göre değişir Yaylanın her tarafında bizim oralarda gürgendenilir asıl adı kayındır ve çam pelit ardıç ve alıç ağaçları vardır oksijen açısından eşsiz havaya sahiptir ve soğuk suları vardır.ilkbahar aylarında ekilmeyen kırsal arazıde mantar ve en az 1000 çeşit çiçek yetişir.Komşu köyler; Böke, Ümük, Sarayözü ve Erenli.

  Tarımsal faliyet olarak buğday, arpa, fiğ, şeker pancarı ekilir. Ayrıca meyvecilik (vişne) yapılmaktadır.

  Yükselti köyde 1.650, Boğalı yaylasında 1.950 metredir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. ama ıc bolgelere gelındıkce ıklım karasallasır.Köy arazisi özellikle Yaylası yazın son derece güzel olmaktadır.Bir anda Karadeniz ikliminin özelliği olan dumanlarla kaplı yayla bir süre sonra dumanların kalkmasıyla birlikte olabildiğince yeşil bir görünüm sunmaktadır.Çok çeşitli ağaçlardan oluşan orman içerisinde akan suların tadına doyulmaz.Oksijen oranı hayli fazladır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 275
  1997 231

  Köy her yıl göç vermektedir.Bu nedenle nüfus azalmaktadır.Köy hane sayısı önceleri 70 iken şimdi 35 hanedir.%50 gibi azalma görülürken son 15 yılda nufus da bu oranda azalmıştır.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi yakın zamana kadar orman ürünlerine dayalı olmasına rağmen, köyde son zamanlarda hayvancılık ve tarım gelişme göstermektedir.Hayvancılıkta büyükbaş hayvan besiciliği hızla gelişmektedir.Küçükbaş ve kümes hayvancılığının yanısıra Arıcılık ta yapılmaktadır.Tarım da buğday,arpa,fiğ,Şeker Pancarı ve yer yer yeni faaliyet gösteren meyvacılık günden güne gelişmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçimler çok hareretli geçmektedir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karataş Köyü Merkez Forum Tarih
Karataş Köyü Merkez Denizli Denizli Tanıtımı 9 Nisan 2010
Karataş Köyü Merkez Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 5 Nisan 2010
Karataş Köyü Merkez Antalya Antalya Tanıtımı 29 Mart 2010
Karataş Köyü Merkez Adana Adana Tanıtımı 26 Mart 2010
Karataş Köyü Merkez Elazığ Elazığ Tanıtımı 13 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş