Karapınar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karapınar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karapınar Köyü Sivas resimleri - Karapınar Köyü Sivas hakkinda bilgiler  Karapınar, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  ===Tarihi===

  KÖY HALKI 1877 osmanlı-rus savaşında (93 HARBİ DİYE BİLİNEN) Kars ili ÇAKMAK KÖYÜNDEN Sivas'a gelmiş, o zaman kendilerine tahsis edilen şimdiki köy yerine yerleşmişlerdir.Bu nedenledir ki köyün adı KARSLI KARAPINAR olarak halk arasında bilinmektedir.Kars Çakmak Köyü ise Orta Asyadan gelen göçmenlerin oluşturduğu Kars'a 1 km mesafede büyük bir yerleşim birimidır. Karapınar köyünü oluşturan halkın evveliyatının Orta Asya'dan göçle Kars Çakmak köyüne gelen halka dayanmaktadır.Kars Çakmak köyü Türkiyenin her iline göçmen vermiştir.Aynı adla Kayseri, Yozgat, Sakarya, Ankara da köy ve göçmeni bulunmaktadır. Daha evveli bilinememektedir.

  ===Kültür===

  KÖYÜN YEMEKLERİ PATATESLİ(ETLİ) HINGEL, İÇLİ KETE, HASUTA, KESME AŞI, FETİL,HAŞIL,MADIMAK,SAC KATMERİ,KAYGANA, AYRAN AŞI, ŞEHRİYELİ PİLAV, SU BÖREĞI

  ===Coğrafya===

  Sivas merkezine 32 km uzaklıktadır.

  ===İklim===

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  ===Ekonomi===

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.===Muhtarlık===Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları::2008 - AHMET TURAN ÇALIŞKAN2004:A.TURAN CALISKAN:1999 - :1994 - :1989 - :1984

  -===Altyapı bilgileri===

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp, köy yolu harap durumdadır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş