Karapınar Köyü Bucak Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karapınar Köyü Bucak Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karapınar köyü bilgileri - karapınar köyü tanıtım - karapınar köyü resimleri  Karapınar, Burdur ilinin Bucak ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün ilk yerleşim yeri bugünkü kızılsu barajı havzasında yerleşkesi olan ve Çayköy diye adlandırılan (o zamanki adı ile)bölgedir. Buradan şu anki yerleşim yerine göç ile ilgili iki rivayet vardır. Birincisi uzun süren kuraklıktan sonra son su kuyusunun insanları zehirlemeye başlamasından sonra; ikincisi ise kuraklığın bütün su kuyularını kurutmasından sonradır. Karapınar ismi çobanlık yapan bir kadının şuan keçipınarı diye adlandırılan çeşmenin su kaynağını bulmasıyla kadınpınarı olarak söylenmiş ve daha sonra zamanla "Karapınar" olarak kalmıştır. Bağlı bulunduğu Bucak İlçesinin güneyinde yer alan köyün nüfusu 22 Ekim 2000 yılında yapılan Genel Nüfus Sayımına göre 2.027 olup, 470 tane hane vardır. İlçe merkezine uzaklığı 10 km. dir. Orta, Cami, Bağlıdere ve Bahçelievler Mahalleleri vardır. Köyde İlköğretim Okulu bulunmakta, Karaailer Köyünden taşımalı olarak öğrenci gelmekte ve (2008 yılı itibariyle ve yaklaşık) 190 öğrenci eğitim öğretim görmektedir. Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Sağlık Ocağında 1 Doktor, 1 Sağlık Memuru, 1 Hemşire, 1 Ebe, 1 Şoför, 1 Hizmetli görev yapmaktadır. Elektrik, telefon ve su durumu yeterlidir. 4 tuğla fabrikası, 5 Soğuk Hava Deposu ve Tarım Kredi Kooperatifi bulunmaktadır. Antalya- Burdur Karayolu üzerinde olup, Gündoğdu ve Kocaaliler Beldelerine ulaşım buradan sağlanmaktadır. Halkın geçim kaynağını tütün ekimi, hayvancılık, elma yetiştiriciliği, şeker pancarı ve hububat ekimi oluşturmaktadır. Dışarıya uzun yıllardır göç vermektedir. Genç nüfus genelde Antalya İl merkezi olmak üzere diğer iş hayatını sürdürdüğü il ve ilçelere gitmektedirler. Leğen (ileğen) ekmeği diye adlandırılan pekmez ve haşhaşla yapılan ekmeği yerel bir tad olup; bunun yanında eskiden köy düğünlerinde olmazsa olmazlardan olan kulaklı çorbası (mantının çorba olmuş hali)arap aşı(un ve yağla yapılan mevsimsel sebzeler eklenebilir) çorbası yöresel lezzetleridir. Artık tadını eskilerin bile unuttuğu keşkek (haşlanmış ve dövülmüş buğday) Karapınar köy düğünlerinin baş ikramlarındandır.
  Coğrafya [değiştir]

  Burdur iline 55 km, Bucak ilçesine 15 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 2027
  2000 1191
  1997 1160
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Tugla ve Mermer Fabrikaları da vardır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde sabit telefon ve adsl hizmeti vardır. Tüm gsm şebekeleri köyde sorunsuz kullanılabilmektedir.
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karapınar Köyü Bucak Forum Tarih
Büyükkarapınar Köyü Hakkında Bilgi Başyayla Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Karapınar Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Şabanlı Köyü Hakkında Bilgi Karapınar Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Çiğil Köyü Hakkında Bilgi Karapınar Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Sazlıpınar Köyü Hakkında Bilgi Karapınar Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş