Karaot Köyü Bucak Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karaot Köyü Bucak Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karaot köyü bilgileri - karaot köyü resimleri - karaot köyü tanıtım  Karaot, Burdur ilinin Bucak ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Karaot Köyü'nün adı:Kara dilfir adı ile bilinen bir ot vardır.Bu ot özellikle geçmiş yıllarda köyde çok miktarda olurmuş, köyün adının buradan geldiğine inanılmaktadır.Karaot'un tarihi melli ile beraber ele alınmalıdır.Karaot mellinin bir parçasıdır.Melli 15. veya 16. yüzyıllarda Osmanlı Devleti tarafından getirilip,şu anki bulunduğu yere yerleştirildiği sanılmaktadır.Buradaki Melli ismi yerin ismi değil de bir aşiret,topluluk ismidir.
  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri çevre köylerden pek farklı değildir.Köyün en meşhur yemeği ARAPAŞI idi ama günümüzde bunu yapabilen pek kimse kalmadı.Köyde YÜSÜK oyunu halen varlığını sürdürmektedir.Düğünlerde zaman zaman CIZ oyunu oynanır.Karaot küçük ve orman köyü olmasına rağmen eğitime oldukça önem vermektedir.Ama okuyan kişiler özellikle lise ve üniversiteyi bitirenler köyden ayrılıp büyükşehirlere yerleşmektedirler.Ancak yılın belli başlı günlerinde köye gelip gitmektedirler.Köyden müftü,teknik öğretmen,öğretmen,mimar,doktor,müfettiş,astsubay,s u ürüleri mühendisi,ziraat mühendisi,ünivesite öğretim görevlileri.veteriner,polis,..vb. meslek gruplarında çalışanlar vardır.Halen üniversitede okuyan (eğitim fak. hukuk fak. dişhekimliği fak. iletişim fak. mühendislik fak...vb.) bir çok öğrenci bulunmaktadır.
  Coğrafya

  Burdur iline 90km, Bucak ilçesine 45km Antalya iline ise 55km uzaklıktadır.Köy merkezi 900 metre rakımda kurulmuştur.Genellikle dağlıktır belli başlı dağları Çam dağı,Bıkıcı,İncebel,Uluçalı,Kırkok,Asmalı ve Geyiktaşı dağlarıdır.Çevre köylere göre rakım yüksektir.Özellikle kuzeyden güneye uzanan vadiler vardır.Bunların enönemlileri Ayhüseyin deresi,Gökçamderesi ve Akderedir.Köye yağan yağmur suları bu derelerden Antalya bölgesine akıp gitmektedir.Alçaklarda Çam ağaçları hakimdir,yükseklerde ise Köknar,Sedir ve çok nadir Ardıç bulunmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 216
  2000 235
  1997 225
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve orman işleridir.Geçmiş yıllarda küçük baş hayvancılık çok yoğun yapıldığı köyde son yıllarda küçük baş hayvancılığın yerini orköy projeleri doğrultusunda büyük baş hayvancılık almaktadır.Köyün en önemli gelir kaynaklarından biri olan ormancılık, Karaot Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile Bucak Orman Müdürlüğü tarafından organize edilmektedir.Bir taraftan olgunlaşmış ağaçlar kesilirken diğer taraftan yerine yeni fidanlar ya da tohumlar dikilmektedir.Böylece yeşil korunmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim]okulu vardır.Ama köyde taşımalı eğitim uygulanmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. [Ptt]şubesi ve ptt acentesi yoktur. [Sağlık ocağı] ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşım Antalya-Dağbeli Kasabasından 11KM. asvalt yoldan sağlanmaktadır. Köyde [elektrik] ve sabit [telefon]vardır.Köyde içme suyu vardır.Ancak çok uzak mesafeden gelmektedir.Bu nedenle birtürlü istenilen verim alınamamıştır.Neredeyse yılın yarısında içme suyu şebekesi çalışmaz.Köylü genellikle içme suyunu kuyulardan temin eder.Ayrıca köy stabilze yollarla Demirli ve Kocaaliler'e bağlıdır. Yine stabilize yollarla Gündoğdu Kasabasına bağlıdır.Hatta arazi araçlarıyla doğalgaz güzergahından Antalya-Karaveliler köyüne inilebilmektedir.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaot Köyü Bucak Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş