Karantı Köyü Kavak Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Karantı Köyü Kavak Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karantı Köyü Kavak Karantı Köyü Resimleri Karantı Köyü Tanıtımı  İlçe: KAVAK - İl: SAMSUN  Köy Muhtarı: ŞÜKRÜ SEKMENOĞLU  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon:

  0 (362) 759 00 94

  Cep Telefonu:

  0 (535) 640 38 30

  Posta Kodu 55850

  Alan Kodu 0362

  Demografik Bilgiler:


  İle Uzaklığı:70 km


  İlçeye Uzaklığı:20 km


  Rakım:730 m


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyün gelenekleri olarak genelde akraba ve eş dost ziyaretleri büyüge saygı ayrıca yollarda kadınlar erkeklerin önünü asla gecmez köyde başlık parası son zamanlarda kalkmasına karşı yer yer hala devam etmektedir.köyün imece olayları vardır.Büyüge ve dini olarak ileri gelen hatip ve hafızlarına sonzuz saygı duyup sözünden cıkmzalar.Ramazan aylarında köy halkı sıradan imam la iftar yapar.toplum olarak örf ve adetlere bağlı olup köyde genel olarak kadınlar kapalı ve yazma örtünürler.Köyün kış aylarında kaz eteinden yapma tilit yemekleri meşhurdur.misafir perver olup köy meydana asla boş kalmaz tarihi bir di bek taşı mevcuttur. halk sabah akşam orda oturup zaman gecirir köyde kahve mevcut degildir.

  Coğrafya

  Samsun iline 40 km, Kavak ilçesine 18 km uzaklıktadır.Köyün yolu asfalt olarak görünsede yer yer bozulmalara ugaramıştır.Köyden samsun ilini günlük minübüs seferleri mevcuttur.Köyün arazileri son zamanlarda tarla oluşumlarına engel oplmak amacıyla orman genel müdürlüğünce devlet hazinesi olarak görünen yerler ağaçlandırma yapılmak suretiyle kapatılarak bozulma ve yok olma tehlikesinden korunmuştur.köyün sulama imkânları yoktur. Köyün aşağısından mert ırmaga geçmekte olup sulamak için elverişli degildir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.kışlar kar yağışlı olup yollar zaman zaman kapanır.sahil kesimlerine nazaran yağış az olup kuraklık genelde hakim sürer.köy orman alanlarından uzak ve acık bir alanda güneye bakan bir yamaçta kurlmuştur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 571
  1997 515

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy yazları diger illerde gerek fabrikalarda gerekse yakın yerlerde bulunan illerde gündelik işlerde çalışarak kazançlarını sağlarlar.İlçe merkezine yeni fabrikalar acılmsaına karşılk köy halkından çalışam nevcut değildir.hayvancılık olara büyük baş mevcut olup her ailede 4 veya 5 adetle sınırlıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 -şükrü sekmenoğlu

  1999 - habib yamanoğlu
  1994 - habib yamanoğlu
  1989 - habib yamanoğlu
  1984 -bekir ULUSOY

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu 5 ci sınıfa kadar mevcut olup 2 dersliktir.. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve her evde sabit telefon telefon vardır.Ayrıca köyün bulunduğu yerde cep telefonları cekmektedir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karantı Köyü Kavak Forum Tarih
Karantina Nedir - Karantina Ne demek? FrmArtuklu TatLı SöZLük 29 Aralık 2011
Garanti Karantina - Murat Menteş Kitap, Resim ve Dergi 6 Şubat 2010
Klose karantinada! Dunyadan Futbol 13 Kasım 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş