Karanlık Bulutsu (Soğurma Bulutsuları)

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karanlık Bulutsu


En meşhur karanlık bulutsulardan Atbaşı Bulutsusu
Karanlık Bulutsu soğurma bulutsuları olarak da anılan bu yıldızlarası bulutlar koyu renkli gaz ve toz topluluklarıdır ve sıklıkla içlerinde oluşmakta olan yıldızları barındırmaktadırlar. Karanlık bulutsular parlak bir bulutsunun bir kısmını örttüklerinde (örneğin Atbaşı Bulutsusu) veya arka plandaki yıldızları örttüklerinde (örneğin Kömür Çuvalı Bulutsusu) görülebilirler.
Işığın körlenmesi büyük moleküler bulutların çok soğuk ve çok yoğun parçalarında yıldızlararası toza sebep olur. Kümeler ve karanlık bulutsuların büyük bileşimleri dev moleküler bulutlarla ilişkilidir. Soyutlanmış küçük karanlık bulutsular Bart damlacıkları olarak bilinir.

Karanlık Bulutsu Bölgeleri

1000 ışık yılı karanlık bulutsu bölgeleriAşağıda 2000 ışıkyılı içerisindeki birçok karanlık bulutsu bölgesinin gökada düzlemi üzerinde gösterildiği bir tabloyu ve tıklanabilir haritayı bulabilirsiniz. Harita Dutra ve Bica'nın listelediği 742 karanlık bulutsunun konumlarını göstermektedir. Ayrıca birkaç parlak bulutsu da haritada işaretlenmiştir. Bu karanlık bulutsular Avcı Kolu'nun bize yakın kısımlarında önemli yıldız oluşum bölgeleridir. Örneğin meşhur Ülker yıldız kümesi Boğa Takımyıldızı'ndaki karanlık bulutların arasında oluşan sıcak genç yıldızlardan meydana gelmiştir.


Önemli Molekül Bulutları

Aşağıdaki harita önemli molekül bulutlarının Samanyolu düzlemi boyunca nerelerde bulunabileceğini göstermektedir.En Meşhur Karanlık Bulutsular
En meşhur karanlık bulutsuların bir listesi aşağıda verilmiştir.


Vikipedi özgür ansiklopedi
 

Üst