"Karanlık enerji galaksi gelişimini geciktiriyor"

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 7 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  "Karanlık enerji galaksi gelişimini geciktiriyor" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  "Karanlık enerji galaksi gelişimini geciktiriyor"

  Rusya, Danimarka, ABD ve Şili'den bir grup bilim adamı, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) yaptıkları optik gözlem sonuçları ve CHANDRA uydusuyla yapılan X-ışın gözlemlerini kullanarak, karanlık enerjinin galaksi kümelerinin gelişimini geciktirdiğini öne sürdü.

  [​IMG]


  TÜBİTAK'ın popüler bilim dergisi Bilim ve Teknik'in Şubat sayısında yer alan habere göre, Antalya'daki TUG'da çeşitli araştırmalar yapan ekibin lideri Alexey Vikhlinin, Galaksi kümelerinin büyümesinin son 5,5 milyar yılda yavaşladığını bildirdi. Vikhlinin, yavaşlamanın "karanlık enerjinin" göstergesi olduğunu savundu.

  Bilim insanları, yeterince ortaya konamayan karanlık enerjinin, Einstein'in önerdiği "kozmolojik sabite" yakın bir itici kuvvetle ilişkili olduğunu ve "boşluk" olarak da tanımlanan uzay ortamında itici bir kuvvetin olduğu konusunda görüş bildiriyor. Son on yıldır yapılan gözlemler evrenin genişlemesinin hızlandığını gösteriyor.

  Çalışmalarında CHANDRA uydusununun X-ışını gözlemlerinin yanı sıra TÜBİTAK TUG'da yaptıkları optik gözlemleri kullanan araştırmacılara göre, tüm verilerin biraraya gelmesiyle karanlık enerjinin kozmolojik sabitle ilişkili olduğunu gösteren en güçlü kanıt bulundu.

  "Kozmolojik sabit" Einstein'in evrenin neden genişlediğini açıklayabilmek için kendi kuramını düzeltirken kullandığı sabit olarak tanımlanıyor. Bilim insanlarının bu çalışması, gizemli karanlık madde olgusuna yeni bir bakış açısı getirdiği gibi karanlık enerjinin kozmolojik sabit olarak yorumlanması görüşünü de destekliyor.

  Bulgular, karanlık enerjinin evrendeki tüm maddeyi ittiğini gösteriyor.

  Bu itme sürecek ve çok uzak gelecekte, yakınımızdaki Andromeda dışında dünyadan görülebilecek hiç bir galaksi kalmayacak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karanlık enerji galaksi Forum Tarih
Karanlık Enerji Ne Demektir, Karanlık Enerji Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 29 Eylül 2011
Fizikte Bunalım: Karanlık Madde ve Karanlık Enerji Bilim & Teknoloji 4 Ekim 2009
Karanlık Enerji, Evrenin Genişlemesini Frenliyor Uzay ve Gökyüzü 3 Ocak 2009
Sürekli karanlıkta yaşamak zorunda kalsaydık hayatımızda neler değişirdi? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2014
İlimden Gidilmeyen Yolun Sonu Karanlıktır Sözü Anlamı Nedir Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş