Karanlık Bulutsu (Soğurma Bulutsuları)

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 22 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Karanlık Bulutsu (Soğurma Bulutsuları) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karanlık Bulutsu


  En meşhur karanlık bulutsulardan Atbaşı Bulutsusu

  [​IMG]


  Karanlık Bulutsu soğurma bulutsuları olarak da anılan bu yıldızlarası bulutlar koyu renkli gaz ve toz topluluklarıdır ve sıklıkla içlerinde oluşmakta olan yıldızları barındırmaktadırlar. Karanlık bulutsular parlak bir bulutsunun bir kısmını örttüklerinde (örneğin Atbaşı Bulutsusu) veya arka plandaki yıldızları örttüklerinde (örneğin Kömür Çuvalı Bulutsusu) görülebilirler.
  Işığın körlenmesi büyük moleküler bulutların çok soğuk ve çok yoğun parçalarında yıldızlararası toza sebep olur. Kümeler ve karanlık bulutsuların büyük bileşimleri dev moleküler bulutlarla ilişkilidir. Soyutlanmış küçük karanlık bulutsular Bart damlacıkları olarak bilinir.

  Karanlık Bulutsu Bölgeleri

  1000 ışık yılı karanlık bulutsu bölgeleri

  [​IMG]

  Aşağıda 2000 ışıkyılı içerisindeki birçok karanlık bulutsu bölgesinin gökada düzlemi üzerinde gösterildiği bir tabloyu ve tıklanabilir haritayı bulabilirsiniz. Harita Dutra ve Bica'nın listelediği 742 karanlık bulutsunun konumlarını göstermektedir. Ayrıca birkaç parlak bulutsu da haritada işaretlenmiştir. Bu karanlık bulutsular Avcı Kolu'nun bize yakın kısımlarında önemli yıldız oluşum bölgeleridir. Örneğin meşhur Ülker yıldız kümesi Boğa Takımyıldızı'ndaki karanlık bulutların arasında oluşan sıcak genç yıldızlardan meydana gelmiştir.


  [​IMG]  Önemli Molekül Bulutları

  Aşağıdaki harita önemli molekül bulutlarının Samanyolu düzlemi boyunca nerelerde bulunabileceğini göstermektedir.


  [​IMG]
  En Meşhur Karanlık Bulutsular
  En meşhur karanlık bulutsuların bir listesi aşağıda verilmiştir.

  [​IMG]
  Vikipedi özgür ansiklopedi
   

Bu Sayfayı Paylaş