Karanlık çağ çok yakında aydınlanabilir

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 27 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Karanlık çağ çok yakında aydınlanabilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  NASA’nın teleskopları Swift uydusunun nisan ayında tespit ettiği 13.7 milyar ışık yılı öteden gelen 10 sn. büyük patlama görüntüsüne odaklandı: Karanlık çağ çok yakında aydınlanabilir.

  13 milyar ışık yılı önce meydana gelen gama ışını patlaması evren haritasındaki karanlık bir bölgenin keşfedilmesi konusunda ipuçları veriyor. Evreni oluşturduğu düşünülen Büyük Patlama 13.7 milyar yıl önce gerçekleşti. Bunu bir “kozmik karanlık çağ” izledi.
  Işığı 23 Nisan 2009 tarihinde dünyaya ulaşan 090423 adı verilen bir gama ışını patlaması aslında 13 milyar yıl önce uzayın derinliklerinde gerçekleşti. Dünyaya ulaşan ışın 10 saniyelik bir parlamadan sonra söndü. Bu parlama NASA’nın dünya yörüngesindeki Swift uydusu tarafından algılandıktan sonra dünyadaki teleskoplar da ışının kaynağı üzerinde odaklandı.
  Uzayın karanlık derinliklerinde gözlemlenen bu patlama karanlık çağ hakkında emsalsiz bilgiler ortaya koydu. Evrenin bir ucunda gerçekleşen bu dev patlama kozmostaki en uzak nesne olarak kayıtlara geçildi. Söz konusu patlama 40 küsur yıl önce insan ürünü nükleer patlamaların yol açtığı radyasyonu izlemek için tasarlanan casus uydular tarafından keşfedilen binlerce gama ışını patlamasından biri.
  Karanlık çağ galaksilerin beşiği
  Bilimciler gama ışını patlamalarını enerji yükü en fazla olan olaylar olarak tanımlıyor. Bu dev patlamalar bir kaç saniye içinde Güneş’in 11 milyarda üretebileceği enerjiden daha fazlasını yayıyor. Dünyadan 13 milyar ışık yılı uzaklıkta bir gama ışını patlaması bulunması bu olayın kozmik karanlık çağda oluşmuş olabileceğine işaret ediyor. Karanlık çağ denen dönemin 900 milyon yıl sürdüğü tahmin ediliyor. İlk yıldızların ve galaksilerin oluşumu ise bu karanlık çağın sona ermesiyle başlıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karanlık çağ çok Forum Tarih
Karanlık Çağ Nedir - Karanlık Çağ Hakkında Bilgiler Tarihi Bilgiler 23 Şubat 2012
Karanlık Çağ - Karanlık Çağ Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 12 Kasım 2010
Yunan Karanlık Çağları Tarihi Bilgiler 20 Ocak 2010
Sürekli karanlıkta yaşamak zorunda kalsaydık hayatımızda neler değişirdi? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2014
İlimden Gidilmeyen Yolun Sonu Karanlıktır Sözü Anlamı Nedir Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş