Karanlık Çağ - Karanlık Çağ Hakkında Bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 12 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Karanlık Çağ - Karanlık Çağ Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karanlık Çağ - Karanlık Çağ Hakkında Bilgi

  Karanlık Çağ bazı Avrupalılar tarafında Orta Çağ'ın ilk dönemine (476-1000) verilen addır. Roma İmparatorluğu'nun yıkıldığı tarihten başlayarak Avrupa'nın tekrar güçlenmeye başladığı 1000 yılı civarına kadar olan dönemi kapsar.
  Karanlık Çağ deyimi ilk defa Rönesans dönemi İtalyasında kullanım buldu. İtalyan felsefeci ve şairi Francesco Petrarca (1304 1374) bu deyimi ilk kullanan kişiydi. Avrupalıların Orta Çağdaki geçmişlerine olan olumsuz bakış açılarının göstergesi oldu. Gerçekten de sözügeçen bu dönemde Avrupa'da Latince edebiyatta bir gerileme, genel olarak nüfus azalması, çeşitli teknik konularda, mimarlıkta ve diğer kültürel alanlarda bir geri kalma eğilimi gözlenmektedir.

  Karanlık Çağ deyimi aslında Avrupamerkezci bir görüş açısını yansıtmaktadır çünkü Avrupalıların Karanlık Çağ olarak gördüğü dönem İslam uygarlığının en parlak dönemlerinden biridir.
  Karanlık Çağın başlangıç ve bitiş tarihleri de tartışma konusudur. Bazıları başlangıç tarihi için 410 yılını esas alırken diğerleri Roma'da son İmparatorun hüküm süresinin bittiği 476 yılını esas alırlar. Bitiş tarihi için de Şarlman'ın Papa tarafından İmparator ilan edildiği 800 yılını esas alanlar da mevcuttur.
  Orta Çağ insanlık açısından karanlık ancak tiyatro açısından bir aydınlanma süreci yaşar. Kilise baskısı insanları kalıplaştırmaya başlarken, bir yandan dini yaymak için Kutsal Kitaptan okunan bölümler, insanların tiyatroya olan ilgilerini arttırmıştır.

  [​IMG]

  Karanlık Çağ teriminin babası İtalyan felsefeci Francesco Petrarca
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karanlık Çağ Karanlık Forum Tarih
Karanlık Çağ Nedir - Karanlık Çağ Hakkında Bilgiler Tarihi Bilgiler 23 Şubat 2012
Karanlık çağ çok yakında aydınlanabilir Uzay ve Gökyüzü 27 Ocak 2010
Yunan Karanlık Çağları Tarihi Bilgiler 20 Ocak 2010
Sürekli karanlıkta yaşamak zorunda kalsaydık hayatımızda neler değişirdi? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2014
İlimden Gidilmeyen Yolun Sonu Karanlıktır Sözü Anlamı Nedir Güzel Sözler-Mesajlar 18 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş