Karamusul Köyü Lüleburgaz Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karamusul Köyü Lüleburgaz Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karamusul Köyü Lüleburgaz - Karamusul Köyü Bilgileri - Karamusul Köyü Hakkinda - Karamusul Köyü Resimleri  Karamusul, i ilinin ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: LÜLEBURGAZ - İl: KIRKLARELİ

  Köy Muhtarı: Remzi KARAKAŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 456 52 59

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 79 km

  İlçeye Uzaklığı: 19 km

  Rakım: 60 m

  Tarihi
  Köyün kesin kuruluş tarihi bilinmemeketedir. Mezar taşlarından en ay 300 yıllık tarihi olduğu sanılmaktadır. Bir rivayete göre köyün Kara Musa tarafından kuruduğu,söylene söylene Karamusul olduğudur.1.Murat’ ın komutanlarından Kara Timur Taş Kara Halil gibi bununda bir Komutan olduğu söylenir, 1 Murat tarafından 1361 yılından alinir . Karaman Yörüklerinden ya da Irak-Musul Türkmenlerin’den olan Kara Musa Köyü Sogucuk deresi üzerindeki Evrensekiz Köprüsü yakınlarına tahminen 1390 yıllarında kurar.Daha sonra ‘Diş Kirasi’ ve kuraklık olması sonucu köy Ergene kenarına kurulur.ilk Evlerin Camii ve cevresinde yapıldığı söylenir.93 Harbi (1877-1878) sonucu köy Ruslar tarafından İşgal edilir. Ayestefenos Antlaşması ile Bulgarlara verilir. Berlin antlaşmasıyla geri alınır. Asağı mahalle bu yılda göçmenler tarafından kurulur. Bunların çoğu Filibe’ den gelmistir.1912 Balkan Harbinden köyü Bulgarlar 6 ay kadar işgal eder. Balkan Harbi’ nin en şiddetli carpişmalaları buralarda olmuştur.1919 yılında Istanbul- Edirne Demiryolu önce Fransızlar, Sonra Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. 20 Temmuz 1920 tarihli Yunan saldırısı sonucu 21 Temmuzda Karamusul’da büyük çarpışmalar olmuştur.Eskisehirli Mehmetçik 22 Temmuz günü şehit olmuş ve Karamusul köyünde Yunan işgali başlamıştır. Yunanlıların bir bölük askeri bu köyde bulundurduğu ve Izzet Ağa (tatar) evinin yakınlarında karargah kurdugu söylenir. Bu işgal 8 Kasım 1922 de son bulmuştur. 1923 yılında mübadele ile gelenler olmuştur. 1951 yılında Bulgaristan’dan gelenler muhacir Mahalleyi kurmuşlardır.1989 yılında Bulgaristan’dan 15 hane daha gelmiştir. Bu gelenler köyün girişinde sağ tarafa yerleşmişlerdir.Karamusul, cevre kirliliği olsada ulasimı iyi, iklimi güzel verimli toprakları olan güzel bir köydür.dereside inanılmaz derece kotu kokmaktadır..

  Coğrafya
  Kırklareli iline 79 km, Lüleburgaz ilçesine 19 km uzaklıktadır.komşu köyleri Çiftlikköy köyü, Kayabeyli köyü, Ovacık köyü, Evrensekiz köyü, Küçükkarıştıran köyü ve Büyükkarıştıran Kasabası ile çevrilidir.

  İklim
  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Igor Tosic Marko Brandusanovic

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2010 - Remzi Karakaş
  2004 - Remzi Karakaş

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karamusul Köyü Lüleburgaz Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş