Karamurat Köyü Malkara Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karamurat Köyü Malkara Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karamurat Köyü Malkara Bilgileri -Karamurat Köyü Hakkında - Karamurat Köyü Tanıtımı - Karamurat Köyü Resimleri  İlçe: MALKARA - İl: TEKİRDAĞ

  Köy Muhtarı: MUAMMER ASLAN
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Tekirdağ
  Bilgiler
  Nüfus 557 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 59300
  Alan Kodu 0282
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Tekirdağ
  İlçe Malkara
  Web Sitesi
  Karamurat, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.

  TARİHİ

  KARAMURAT KÖYÜ , 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı - Rus ( 1877 - 1878) Savaşı sonunda Bulgaristan'dan ve Yunanistan'dan Kırcaali ve Selanik'ten gelen Türkler tarafından kurulmuştur. Köyün kurulduğu yer Yörük Çiftliğinden mera olarak 1.800 sarı liraya satın alınmıştır. Yer daha sonra tarlaya dönüştürülmüştür. Köyü ilk kuranlar Ali Ağa, Hacı Ömer oğlu İsmail Ağa, Şaban Ağa, Haşim Ağa ve Osman Pehlivan sülaleleridir. Bu sülalelerin büyükleri, savaşlara katılmışlar ve hepsi de ölmüştür.

  Köyde eğitim ve öğretime 1928 yılında köyün cami odasıda başlanılmıştır. 1948 yılında yapılan okulla 5 yıllık eğitime geçmiştir. Yıllarca ilkokul eğitimi burada devam ederken taşımalı sisteme geçildikten sonra öğrenci sayısının azlığı dolayısı ile köyün öğrencileri Yörük İlköğretim Okuluna taşınmaya başlanmıştır. Köyde okuma yazma oranı % 100'dür.

  Köyün ekonomisi tamamen tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde buğday, arpa, ayçiçeği, şeker pancarı, nohut, fasulye, mercimek pirinç,karpuz,kavun,salata,domates,soğan,sarımsak gibi tarla bitkileri üretilmektedir. Hayvancılıkta son derece gelişmiştir. İyi ırklarla süt ve besi hayvancılığı yapılmaktadır. Ayrıca koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanda beslenmektedir. Günde 6,5 ton civarında süt üretilmektedir.

  Karamurat köyü, kömür yatakları bakımından da son derece önemli bir yer tutmaktadır. Buradan çıkartılan linyitler Trakya ve İstanbul'da pazarlanmaktadır.

  Karamurat köyü, camisi ile de çok ünlüdür. Köyün kendi imkânları ile yaptığı cami bölgenin en güzel camisidir. Büyüklüğü, kubbe genişliği, süsleme ve çinileri ile harika bir görünüm vermektedir. Ayrıca yan tesis ve imkânları ile bu çağda yapılan Trakya'nın en güzel camisidir.

  Kültür

  Köyün gelenek HIDIRLEZ ŞENLİKLERİ görenek ve yemekleri PEKMEZ, BULAMA ,TARHANA ÇORBASI KUSKUS, YUFKA, KATMERLİ,PAZLAMA KABAK BÖREĞİ, KAÇAMAK, V.B YİYECEKLER YAPILIR

  Coğrafya

  Tekirdağ iline 50 km, Malkara ilçesine 27 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 557
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol parke taş olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün çok güzel bir Cami vardir trakyada son zamanlarda yapilan en güzel Camidir görülmeye değer Karamurat köyü ayrica yollari parke taş olup,Sağlik ocaği binasi bulunmasina rağmen personel yoktur,köyde 388 sayili Karamurat tarim kredi kooperatifi var olup trakyanin en eski tarim kredi kooperatiflerindendir,köyün geçim kaynaği çifçilik ve hayvanciliktir köy yer altikaynaklarin linyit kömürü ilede zengindir.Köyde son 2 yildir çeltik ekimi başlamiştir ,çeltik ekimi yayginlaşmiştir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karamurat Köyü Malkara Forum Tarih
Karamurat Köyü Mudurnu Bolu Bolu Tanıtımı 31 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş