Karamuklu Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karamuklu Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri -Karamuklu Köyü Tomarza- Karamuklu Köyü Hakkında Bilgiler -Karamuklu Köyü Resimleri
  Kayseri
  Bilgiler
  Nüfus 55 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 38960
  Alan Kodu 0352
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Kayseri
  İlçe Tomarza

  Karamuklu, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir köydür.


  Geçmişi

  Karamuklu Köyü ismini, karamuk bitkisi çalısından almıştır . Köy kurulduğu günden bu güne kadar her hangi bir isim değişikliğine uğramamıştır.


  Kültür

  Tomarza Karamuklu Köyü; Avşar Aşiretinin iskanı döneminde Avşaşların yerleştiği köydür. O Dönem adı Kadir Ağa diye bilinen şahıs ve akrabaları tarafından kurulmuştur.Kadir Ağa köye yerleştiğinde o günün de şartları itibari ile köy çalılık ve ormanlık alanla kaplı idi ve karamuk çalısı denilen bitki türü çokça bulunmakta idi ve köyün ismi o günden itibaren Karamuklu olarak kalmıştır .
  Coğrafya

  Kayseri iline 82 km, Tomarza ilçesine 32 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 55
  2000 71
  1997 70
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Osman Güneş
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır, ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Çataltepe Mezrası

  1877-1878 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus Harbi sırasında köylerini terketmek zorunda kalan 93 muhacirleri arasında İsmail oğlu Dursun'da varmış. Ardahan'ın Hanak ilçesine bağlı Ortakent'ten (o zamanki adı Nakala) eşi Sündüz ve 7 oğlu ile birlikte Karamuklu Köyü'ne 2,4km uzaklıktaki Toros Dağları'nın kuzey eteklerine Osmanlı yönetimi tarafından toprak verilerek yerleştirilmişler. Hayvancılıkla geçindikleri için bölgenin bitki örtüsü burayı tercih etmelerinde ana etken olmuştur. Karasığır, koyun ve kaz yetiştirmişlerdir. Çevre halkı soyadı olmadığı için 7 oğlundan ötürü Dursun'a Boğa Dede, ailesine de Boğalar lakabını vermiş. Tamamı 93 muhaciri olan köy en kalabalık zamanında 20-25 hane olmuş, ama bağımsız muhtarlık kurulamamış, Karamuklu Köyü'ne bağlı yönetilmiştir. Atatürk'ün ilk yeni alfabe öğretmenlerinden olan Murtaza Dinçer hem Karamuklu'nun hem de Çataltepe'nin eğitmenliğini uzun yıllar yapmıştır. 3'er yıllık değişmeli olarak (3 yıl Karamuklu'da, 3 yıl Çataltepe'de) eğitim vermiştir ve 3 yılın sonunda diploma dağıtmıştır. Aynı zamanda Çataltepe'nin imamlık görevini de yerine getirmiştir. Köyün gençleri iş için Kayseri'ye yerleştikçe nüfus giderek azalmış ve günümüzde daimi ikamet eden kalmamıştır. Köyümüzden göç edenler tarlalarını ve evlerini Dadaloğlu'nda oturanlara sattılar. Zamanla eski evlerin yerlerine yeni evler yapan Dadaloğlu sakinleri köyümüzü yayla gibi kullanmaya başladı. İhlas Haber Ajansı'nda Hayalet Köy adıyla kısa bir haber yapılmış ve köyün son hali kısaca görüntülenmiştir.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karamuklu Köyü Hakkında Forum Tarih
Büyükkaramuklu Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş