Karamsar medyaya cevap bankalardan!

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Karamsar medyaya cevap bankalardan! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Balyoz Operasyonu’ndaki gözaltılarla piyasalarda yaşanan dalgalanmayı “Siyaset kriz çıkardı, dünyadan ayrıştık” sözleriyle aktaran ‘karamsar ekonomi medyası’na cevap bankalardan geldi.

  [​IMG]

  Balyoz Operasyonu başladıktan sonra ‘piyasalarda kriz’ havası estirildi. ‘Dünyadan ayrıştık, erken seçim geliyor, siyasi kriz çıkıyor’ sözleri gündemin ilk sırasına yerleşti. Hazine tam da bu ortamda borçlanmaya çıktı. Bankalardan 33 milyar talep geldi. Kimin hesabı doğru? Kriz var diyenlerin mi, bankaların mı?

  Siyasetteki hareketlilik sürerken haftabaşından itibaren düzelme eğilimine giren piyasalarda normalleşmenin sağlandığı dün yapılan iki Hazine ihalesiyle kanıtlandı. Hazine bugün yapacağı 9.9 milyar liralık itfa önecisinde dün iki ihale düzenlerken, bankalar toplam 32.7 milyar liralık kağıt alma talebinde bulundu. Gösterge tahvilin de yeniden ihraç edildiği ihalelerde faiz yüzde 8.95’le beklentilerin altında gerçekleşti.

  BANKACILAR: BORÇ SORUNU YOK

  Hazine, iki ihalede toplam 6 milyar 798 milyon TL’si piyasadan olmak üzere toplamda 7.4 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi. Hazine, 16 Kasım 2011 itfalı gösterge tahvilin yeniden ihracında ihalede ve ihale öncesinde yaptığı rekabetçi olmayan teklifler (ROT) yoluyla piyasadan 3 milyar 47 milyon TL, TÜFE’ye endeksli tahvilde ise 3 milyar 751 milyon TL borçlandı. Dünkü ihalelere gelen teklif tutarının TL varlıklara ilişkin ilginin korunduğunu göstermesi nedeniyle olumlu olduğuna dikkat çeken bankacılar, dünkü ihalelerinin olumlu geçtiğini, bu ayki ihalelerin sorunsuz geçmesini ve rahat borçlanma gerçekleştirilmesini beklediklerini kaydettiler.

  Bankalar yurt dışında rahat

  Hazine’nin yurt içi ve yurt dışındaki rahat borçlanmaları, Türk bankalarının da işini kolaylaştırıyor. Global piyasalardaki kredi koşullarının düzelmesi ve Türkiye’nin kredi notunun artırılmasının etkisiyle bankaların bu yıl vadesi gelen 7.2 milyar dolarlık sendikasyon kredilerinin tamamını daha düşük maliyetler ve uzun vadeler ile çevirmekte zorlanması beklenmiyor. Borçlanma maliyetinin ise 200 baz puanın altında olması bekleniyor. Sektörün bu yıl geri ödemesi gereken seküritizasyon kredileri de yaklaşık 2 milyar dolar.

  TL iki günde % 0.55 değer kazandı

  Geçen hafta Balyoz Operasyonu ve yurt dışındaki olumsuz piyasa koşullarıyla döviz sepeti bazında yüzde 1.6 değer kaybeden TL, kayıplarının büyük bölümünü iki günde geri aldı. Haftaya pariteden bağımsız olarak düşüş eğilimiyle başlayan döviz fiyatları dün de gevşemeyi sürdürdü. Merkez Bankası kurlarına göre dolar 1.5389, Euro ise 2.0807 liraya indi. Bir dolar ve bir Euro’dan oluşan döviz sepetine göre TL’nin değer artışı yüzde 0.55 oldu.

  BORSA % 0.57 ÇIKTI

  Borsada da geçen haftanın kayıpları kapatılıyor. Pazartesi günü yüzde 3 yükselen İMKB endeksi dün de yüzde 0.57 artışla 51.476 puana yükseldi. Endeks iki günde yüzde 3.56 arttı. Öte yandan yurt dışında paritedeki düşüş sürüyor. Euro/dolar paritesi dün son dokuz buçuk ayın en düşük seviyesi olan 1.3435’e geriledi. star

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karamsar medyaya cevap Forum Tarih
Karamsar Umutsuz Yalnız Avatarlar Avatar Resimleri 21 Nisan 2009
Karamsar Avatarlar Avatar Resimleri 19 Mart 2009
Karamsar Ayrılık Nickleri Msn nickleri Güzel Nickler 30 Ağustos 2008
150 milyon kişi dijital medyaya yasa dışı ulaşıyor Bilim & Teknoloji 6 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş