Karamehmetli Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karamehmetli Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karamehmetli Köyü Kangal resimleri - Karamehmetli Köyü Kangal hakkinda bilgiler  Karamehmetli, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Desek yalan olur bir rivayete göre;

  Oğuzların Beydil(doğrusu begdili dir) Boyu olan 1302 yılında İran`ın Horasan`dan gelen topluluk, Antalya Kepez Dağı eteklerinden gelen Denizli-Kütahya-Tavşanlı-Ankara-Kalecik-Elmalı`dan Çorum-Alaca-Şarkışla-Emlak Bölgesinden Sivrialan Termecik Höyük Beydili Hafik Köyleri, Tavşanlı Benli kaya köyü Çamşıhı köyleri Kangal`ın bazı köyleri Alacahan ve bazı köyleri olmak Beydili boyu bu saydığımız yörelere dağılarak gelmişlerdir.

  Karamehmetli`ye en son geldikleri yer ise Şarkışla!nın Emlak çevresidir. 1400`lü yıllarda gelmişlerdir. İlk gelen Ali TATAROĞLU " Aşur`un Pınarı" na çadır kurmuştur. Üç oğlu vardır. Birincisi KARAMEHMET ikincisi MUSTAFA üçüncüsü ise, Musa TATAROĞLU`dur. Karamehmet Karamehmet`te kalır. Mustafa ve Musa Kardeşler Kabakçevliği`ne yerleşir. Daha sonra bunların amcazadeleri gelirler ve oba kurarlar. Bu oba içinde Veli Kahya ile İbo Kahya Karamehmet`in oğullarıdır. Mehmet Kahyalar Gakkogiller diye anılır. Bektaş Kahyalar Cafargillerdir. Karaosmanoğulları (Kılıçgiller) Malatya`nın Akçadağ ilçesinin Engenek köyünden gelmelerdir. Çilogiller ise Malatya Arguvan`ın Atmalı kabilesinden gelmedir.

  1925 yıllarında (okuma seferberliği) ilk eğitmen olarak gazi erdem görev yaptığı sırada, köyümüz civar yerleşim yerlerinden gelen öğrencileri uzun zamanlar ağırlamıştır. İstimlak zamanındaysa (demir yolu yapımı) köyümüzde ermenilerin çalıştırdığı fırın, değirmen bulunmakta ve kervan yolunun da (ipek yolu) köyün üstünden geçmesi nedeniyle o zaman ki kervancıların sık sık uğradığı bir mekan olmuştur. Küçük İstanbul denilen bu köye deve ve eşşek sırtında getirilen çeşitli giyim eşyaları meyve ve sebzeler her zaman alıcılarını bulmuştu. Şantiye olarak yapılan bina ise daha sonra köy okulu olarak köye hibe edilmiştir. Daha sonraki yıllarda köy bu kalabalık ve şaşalı günlerini kaybetmiş hızla büyük şehirlere göç vermiştir.

  Günümüzde Karamehmetli`ler Ülkemizin ve Avrupa’nın çeşitli illerinde yaşamlarını sürdürmektedirler.

  Bu yazıdan hiçbirsey anlamasakta sonuç ta köyün bir tarihi vardır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi vardır .Köyümüzün en önemli geleneklerinden biri köy halkının güneş battıktan sonra toplu olarak sıfıra kadar yürümesidir.

  Coğrafya

  Sivas iline 125 km, Kangal ilçesine 32 km ,Çetinkaya beldesine 13 km,Kabakçevliği köyüne 3 km ,yol ayrımına 1.5 km,sıfır olarak tabir ettiğimiz yere yaklasık 500 m uzaklıktadır.

  Köyümüz coğrafi şekilleri itibariyle çevrede ki köylere nazire edercesine düz ve yeşil bir bölgede bulunmaktadır.Köyümüzün sınırları içinden geçen ırmak vadiye ayrı bir güzellik katmaktadır.Yerleşim yerinin çevresi sarp olmayan tepelerle çevrilidir.Köyün gezilecek yerleri arasında;Aşırın pınarı(aşıklar pınarı),kevran deresi,Abılı,Mereyyurdu(meryemin yurdu),Karaçam,Çetinkaya nın yüzü ve özellikle Yarındipi(piknik yapmadan dönmeyin) gelmektedir

  iklim

  köyün iklimi yazları sıcak ve kurak kışları az yağışlı çok soğuk 0lup karasal iklime dayanmaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 58
  2000 49
  1997 29

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanırdı.şimdiler de Ali karakoç dısında hayvancılık ve tarım yapan yok...

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 -Ali Rıza ERDEM
  2004 - Ali Karakoç
  1999 - Ali Rıza ERDEM
  1994 - Ali Rıza ERDEM
  1989 - Zülfikar Ortatepe
  1984 - Hüseyin Akbulut

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var olup öğrenci olmadığı için faal değil. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol (2 km stabilize) asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Son zamanlarda geriye göç olup, büyükşehirlerde emekliye ayrılmış köy sakinleri evlerini yenileyerek oturmaya başlamışlardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karamehmetli Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş