Karaman Yöresel Halk Oyunları - Karamanın Halk Oyunları

'Karaman Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Karaman Yöresel Halk Oyunları - Karamanın Halk Oyunları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karamanın Yöresel Oyunları,Karamanın Halk Oyunları,Karamanın Folkloru,karamanın yöresel kıyafetleri

  Karaman folklor ekibi kurulurken önce müze arşivinden Karaman giysileri araştırılmış, Karaman folklorik giysileri, çıkrık, tufan, tarım aletleri, seyirlik oyun araçlarına kadar zengin folklorik koleksiyonlar olduğu görülmüştür. Karaman’da çeşitli birimlerin kurmuş olduğu folklor ekiplerinin giysileri müzeden örnek alınmış, bu kıyafetlerde ayakkabısından takılarına kadar eskiye bağlı kalınmıştır.

  Karaman köy düğünlerinde, kına gecelerinde söylenen türküleri, davul, zurna, tef eşliğinde oynanan, kaşıklı oyunlar, incelenerek Karaman folklorunun özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Bu oyunlar aşağıdaki türküler eşliğinde oynanmaktadır.

  İmaret'in Taşları: Geniş bir bahçe ortasında Türk sanatının şaheseri olan İmaret külliyesinin tabii ve sanat dekorlarından ilham ozanın söylediği Karaman’a has türküden esinlenerek düzenlenmiştir.

  Goşeveş Oyunu:
  Çerkezlerin oynadığı bir oyundur. Mızıka eşliğinde erkekli kadınlı oyuncular el çırparak oynarlar. Oyuncular özel giysiler üzerine erkekler gümüş kama, kadınlarda gümüş süslemeli kuşak takarlar. Karşılıklı olarak ta el çırparak ve dönerek oynanır.

  ERKEK KIYAFETİ:

  Çarık, pantolan üzerine renkli yün örme çorap, (Püsküllü) şalvar (pantolan-tepme tezgahlarda yünden yapılmıştır), gömlek, cepken (yelek) ve püsküllü bereden ibarettir. Bu kıyafet çeşitli aksesuarlarla süslenmektedir.

  KIZ KIYAFETİ:

  Patik, yün çorap, şalvar, üç etek, kuşak, yelek gömlek, fes ve eşarp’tan (tülbent-yazma) oluşur. Kız kıyafetleri de çeşitli aksesuarlarla süslenmektedir.

  Kız ve erkek kıyafetlerinin en önemli tamamlayıcısı oyunların özelliği gereği kaşıktır.

  Halk oyunlarımızda hakim olan çalgı aletleri Davul ve Klarnettir. Bununla birlikte bazı yörelerimizde, saz, darbuka, cümbüş, davul ve klarnetin birlikte çalındığı da görülmektedir.

  Nişan, düğün ve sünnet düğünleri ile özel günler ve anma törenlerinde Halk Oyunları ve folklor gösterileri yapılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaman Yöresel Halk Forum Tarih
Karaman Yöresel Yemekleri - Karamanın Yöresel Yemek Kültürü Karaman Tanıtımı 10 Nisan 2011
Karaman Yöresel Kıyafetleri - Karamanın Yöresel Giysileri Karaman Tanıtımı 6 Nisan 2011
Karamanın Yöresel Yemekleri - Karaman Mutfağı - Karaman Yemekleri Karaman Tanıtımı 14 Şubat 2011
Karaman Yöresel Yemekleri Karaman Tanıtımı 22 Nisan 2009
2017 Karaman nüfusu Karaman Tanıtımı 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş