Karamağara Köyü Elbistan Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karamağara Köyü Elbistan Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karamağara Köyü Elbistan - Karamağara Köyü resimleri - Karamağara Köyü hakkında - Karamağara Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: ELBİSTAN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı: Ramazan AKSU


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 344 4431170

  Karamağara, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

  Köken bilimi

  Karamağara ismi köyün dışında bulunan mağaralardan gelmiştir. Dil bilgisi olarak incelendiğinde, kara ve mağara sözcüklerinin oluşturduğu sıfat tamlamasının bitişik yazılmış şeklidir. Öz Türkçe kara sözcüğü "en koyu renk" anlamındadır. Öz Türkçede "in" anlamındaki mağara sözcüğü ise Arapça مغارة sözcüğünden Türkçeye geçmiştir.

  Tarihçe

  Köy halkının, Orta Asya'nın çeşitli bölgelerinden göçüp gelip konar-göçer veya yarı yerleşik hayatı yaşadığı tahmin edilmektedir. Bölgeyi oluşturan boyların ve kabilelerin başında Avşar, Beydili ve Karakeçili boyları gelmektedir. Çeşitli göç nedenleri olmuştur. Evliya Çelebi Seyahatnâme'sinde göç hakkında önemli bilgiler vermiştir.

  Osmanlı Dönemi

  I. Selim döneminde Turnadağ Savaşı (1515) ile Osmanlı İmparatorluğuna katıldı. Köy, 1522-1864 yıllarında, bu sancağa bağlıdır. Bu sırada yapılmış ilk harita çalışması Kanuni dönemine ait, 1563 tarihli haritadır. Bu haritaya günümüzde ulaşılamamıştır. Ancak, yaklaşık bir harita yapılmıştır. Bu sıralarda, Sarsab ve bölgesi merkez nahiye olup, Karamağara'yı da içine alıp Elbistan'ın kuzeyinde önemli bir nahiye olmuştur. Yine 1902 yılında, Halep Vilayeti Salnamesi 'nde köy ve civarı halen Sarsab nahiyesine bağlıydı. Bu köy dahil, Sarsab'ın 19 köyü vardı.Bu sırada, şimdiki ailelerin Akçadağ'da yaşadığı ve oradan, Elbistan'ın İncecik köyüne daha sonra da Karamağara köyüne boylar halinde yerleştiği iddia edilmektedir. Bazı kümeler de sonradan Gürün'ün Karadoruk köyüne göç etmişlerdir.[Ayrıca, Çanakkale Savaşları sırasında Hasanoğlu Haşim 5 Şubat 1915'de Arıburnu Muharebeleri'nde ölmüştür.

  Cumhuriyet dönemi

  Yerleşik hayata geçtikten sonra yaylaya çıkma 1980'lerden sonra terkedilmiştir. Viranlı denilen yerde eski köy kalıntıları vardır. İdari açıdan Sivas'a bağlı Akdere köyünde mezarlar ve köy kalıntısı vardır. Bölgeyi oluşturan köyler Sultankorusu olarak nitelendirilmiştir.

  Kültür

  Köyün çoğunluğu, İslam'ın Hanefi mezhebine inanır. Uzun süredir yaşamını köyde sürdüren, 4-5 aile bulunmaktadır. Karamağara'da, Hanefi mezhebinde, Kürtçe konuşan Sultankorusu aşiretine bağlı kişiler de yaşamaktadır.Genellikle, geniş aile sistemi ve ataerkil bir aile yapısı hakimdir. Köyde dokumacılığın önemli bir yeri varken, sonraları önemini kaybetmiştir. Dokumacılık, halen yapılmaktadır.

  Dil

  Köyde konuşulan dil çeşitlidir. Evliya Çelebi, Seyâhatname'sinde 17. yüzyılda bölge dili ile ilgili olarak Bunların nice garip lehçeleri vardır. Birbirlerinin lisanlarını tercüman ile anarlar. Türk şubelerinin Çağatayca kolu, en açık konuşulanıdır...Oniki tay, yani şahları olup on iki adet lisanları vardır ki birbirlerinin anlamazlar diyerek belirtmiştir. 19. yüzyıla gelindiğinde ise Türkçe haricinde, bazı aileler Malatya Kürtçesi ile Ermenice konuşmuştur. 20. yüzyılda da zamanla dil büyük ölçüde Türkçe'ye dönüşmüş olsa bile, halen ailelerin bazıları Kürtçe konuşur. Bu dilin de yerini yavaş yavaş Türkçe almaktadır. Köydeki Türkçenin farkları aşağıda belirtilmiştir. Altta değişimleri birinci tabloda görebilirsiniz. Bazı yerel sözler de ikinci tablodaki gibi tamamen değişmiş olabilir.

  Yemekler

  Köyün yemek kültürü, genellikle Malatya şehrine aittir. Çünkü, köy Malatya'ya çok yakındır. Köyde en çok yapılan yiyeceklerin başında, kömbe gelir. Kömbe, genellikle Malatya yöresindeki tarife uygundur. Ancak, kömbe yapımının yaygınlığı konusunda sadece Malatya yöresinden etkilenilmemiştir. Afşin ve Kahramanmaraş'ta da görülür. Ekmek çeşitleri, çorba çeşitleri,Hoşaflar,ve benzerlerinde Malatya Yöresi'nden etkilenilmiştir. Ayrıca, yemekler genellikle sacda yapılır. Ispanaklı börek, köyün en önemli yiyecekleri arasındadır. Bunun dışında; biber yemekleri, tarhana, leğen ve tirşik çorbaları, Maraş paçası, pıtpıt lapası, sömelek, un sucuğu, bastık (pastık), çullama, ilende, hapısa ve rapında yemekleri de yapılmaktadır.

  Halk oyunları

  Bölgede, halay beş kişiden fazla kişiyle çekilir. Başına çoğu yörede olduğu gibi halay başı denmiştir. Son olarak çeken ise pöççük olarak adlandırılır. İfade eden bölümler ağarlama, yeldirme, yanlama, sıktırma, yaslanma, kollama, ayrılma, zahma ve hoplatma 'dır. Sinsin oyunu en çok oynanan oyunlardandır. Bölgeye has 12 adet halk oyunu vardır.

  Çocuk oyunları

  Köyde birçok çocuk oyunu oynanır. Çelik çomak oyunu çocukların, çomak adını verdikleri kalın, uzun sopayla, çelik adını verdikleri ince ve kısa sopaya vurarak oynadıkları bir oyundur. Beştaş bilyeden biraz büyük yuvarlak beş tane taş ile ve iki kişi ile oynanan bir oyundur. Bunların dışında uzuneşşek, minavara, lottik, şaka tura başlıca oynanan oyunlardandır. Bölgeye has 27 tane oyun vardır. Köyde bu oyunlar halen oynanmaktadır.

  İnançlar

  Köyün tamamı İslam dinine inanmasına rağmen, halen Gök Tanrı dinindeki veya daha farklı dinlerdeki inanışlar ve batıl inançlar etkisini göstermektedir.[8]Ayakkabı ters dönerse uğursuzluk olur., Akşam biber, soğan alıp vermek acı getirir., Akşamları tırnak kesilmez., Eşikte oturmak rızık keser., Eşikte oturulursa cin çarpar., Sabi çocuğa göz değer., Sarımsak takılırsa nazar değmez., Soğan kabuğu yakılırsa fakirleşilir gibi inanışlar bunların başında gelmektedir.

  Halk müziği

  Bölgede, çeşitli türküler söylenir: Lele Çoban, Çamdan Sakız Akıyor, Gelin, Kına türküsü, Güzel ne dersin, Havada kar sesi var, Anam Beni Haslarınan Hasladı vb. yöresel türküler bunların başlıcalarıdır. Türküler bölgede önemli bir yere sahiptir.

  Coğrafya


  Köy, deniz seviyesinden 1734 metre yüksekte yer almaktadır.Köyün içerisinde bulunduğu bölgede çokça orman alanı bulunur. Ormanlarda çam, meşe, kayın, ardıç, sedir, köknar ve şimşire rastlanır.İrili ufaklı ovalar bozkır görünümündedir. Karamağara köyünün pınarları, Keçemağara pınarlarıyla birlikte Sarsab Deresi'ni oluşturmaktadır. Yol durumu ise 25 km'si asfalt 5 km stabilize 7 km ise bozuk asfalttır. Minibüsler, Elbistan'a her gün sabah 06.30'da gidip akşam saat 17.30 civarında dönmektedir. Pazar günleri ise ilçeye minibüs gitmemektedir. Altta, bazı yerleşim yerlerine uzaklıkları görülmektedir.

  Bazı bölgelere yakınlığı

  Karamağara-Elbistan 32 km
  Karamağara-Kahramanmaraş 192 km

  Nüfusu: 2000 / 692

  1997 / 630

  Ekonomi

  Hayvancılık köyde önemli bir yere sahiptir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde tarım ürünleri Elbistan'a nazaran kullanılmaya pek elverişli değildir. Buğday, arpa, nohut ekilir ve kayısı yetiştirilir.Bütün bölgede genellikle çerezlik ayçiçeği ekilmektedir. Elbistan'ın merkezindeki hayvan borsası, bütün ilçe gibi,köyü de etkilemektedir. Hayvancılıkta sığırcılık, mandacılık, at, eşek ve katır yetiştiriciliği bütün bölgede yapılmaktadır. Ancak, yetiştirme şekilleri çok ilkel durumdadır. Ayrıca, Sarsab göleti bölgeye önemli yararlar sağlamaktadır.

  Altyapı Bilgileri


  [​IMG]

  Sağlık Evi
  Yok
  Sağlık Ocağı
  Var / Faal

  [​IMG]

  Var / Faal

  [​IMG]

  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Yok

  [​IMG]

  Su Şebekesi
  Var
  Kanalizasyon
  Yok

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karamağara Köyü Elbistan Forum Tarih
Karamağara Köyü Merzifon Amasya Amasya Tanıtımı 25 Mart 2010
Karamağara Köyü - Malatya Malatya Tanıtımı 13 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş