Karalı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karalı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karalı Köyü Sivas resimleri - Karalı Köyü Sivas hakkinda bilgiler  Karalı, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamasına rağmen çeşitli tarihi kaynaklardan köy halkının Oğuzların Kayı boyuna bağlı Elbeyli aşiretinden mütevellit olduğu ve köy adınında Osmanlıların Yeniçeri ordusunda görev yapan ve çeşitli savaşlarda kahramanlıklar göstermiş olduğu belirtilen Karaali adında Kahraman bir yeniçeriden aldığı rivayet edilmektedir.

  Kültür

  Köyün halkının eski adet,gelenek ve görenekleri aynı şekilde devam etmektedir.Köy halkı bir birleriyle dayanışma işersinde yaşamaktadırlar,buna örnek verecek olursak köy halkından bir aile düğün etmeğe başladığı zaman komşu hanımlar düğün evinde on onbeş gün önceden toplanır ve düğünde verilecek yemek için yufka açar daha sonra düğün hazırlıklarına yardım eder, düğün yemeklerini hazırlalar. Eskiden düğünler bir hafta sürer ve düğün törenleri Pazar günü Bayrak kaldırma denen küçük bir törenle başlar Perşembe günü sona ererdi.Bayrak oğlan evinin çatısında uygun bir yere beş-sekiz metre yükseklikte bir direğin zirvesine al bayrağımız ve alt kısımlarına çeşitli süslemelerden oluşan düğün evini belirten işaretten oluşurdu.

  Coğrafya

  Sivas merkezine 46 km uzaklıktadır.İç Anadolu Bölgesi'ndedir.Arazi olarak çok geniştir.Komşu köyler: Durdulu,Haydarlı,Bedirli, Akkuzulu, Sarıkaya, Direkli, Yaramış Köyü'ne kadar geniş arazisi vardır.Bu arazinin büyük bölümü Kızılırmak'ın yatağında bulunduğundan sulamaya elverişli olup,özellikle patates ve şeker pancarı yetiştirilmektedir, buda köy ekonomisinin iyileşmesinde büyük katkı sağlamaktadır. Devlet tarafından orman köy olarak ilan edilmiş olup, özellikle Yaramış köyü sınırında bulunan ve köy halkı tarafından Haramı olarak adlandırılan meşelik gerçekten övgüye değer bir mesire yeridir.Burada bulunan buz gibi pelit tadında insana zindelik veren övgüye değer sularından da bahsetmeden geçmemek lazımdır.Muhtarlığın çalısmasıyla fidan dikme işlemleri yapılacaktır. Son zamanlarda köye yatırım artmıştır.Çevre köylerden de yeşillik bakımından zengindir.Sivas selvisi bu köyde çok miktarda yetiştirilmektedir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.yazları sıcak kışları soğuktur

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 190
  2000 267
  1997 308

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi iŞŞçin köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  * 1968-1988 - MEHMET ŞAHİN
  * 1988-1996 - OSMAN GELÖZ
  * 1997-1999 - TURAN GELÖZ *****
  * 1999-2005 - HASAN KANTAR
  * 2006-2007 - GAZİ KARAÇINAR
  * 2007-2009 - LÜTFİ GÜL
  * 29/03/2009 - MEHMET YILMAZ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [[asfalt degildir) köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karalı Köyü Hakkında Forum Tarih
Karalı Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Topkaralı Köyü Karaisalı Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010
Makaralı Yay Özelliği, Makaralı Yayın Özellikleri Avantajları ve Dezavantajları Diğer Spor Dalları 22 Eylül 2011
Ankaralı Yasin Çok Özledim Sizleri 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 13 Haziran 2011
Aşkın Nur Yengi Karalım Şarkısı Yerli şarkı sözleri 20 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş