Karakuzu Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karakuzu Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karakuzu Köyü Zile - Karakuzu Köyü Hakkında - Karakuzu Köyü Tanıtımı - Karakuzu Köyü Resimleri  Tokat
  Bilgiler
  Nüfus 797 [1] (2000)
  Nüfus Yoğunluğu %4/km²
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60400
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Zile

  Karakuzu, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi

  karakuzu köyünün adı ermenilerin tanrıçesi olan enneput ismindeki bir kadından almııştır. daha sonra ernavadi olarak kullanılmış enson olarakta karakuzunun türkçeleştirilmiş hali olan ennebadi ismini almıştır.köy karauzu ismini yakın tarihte almıştır yaşlılar köyün ismine ennebadi derler. birçok zileli vatandaşımız ve tokatlılar karakuzu olarak değil de ennebadi olarak bilirler.karakuzu ismi sadece resmi dairelerde geçer. zile ilçesine yakışan en güzel köydür.ennebadide asla su sorunu yaşanmaz.Zile nin en büyük köylerinden olup ve zilenin büyük kasabalarından Evrenköy, Yıldıztepe ve Güzelbeyli kasabasına komsudur.Stratejik olarak iyi bir konumda olan karakuzu köyü zile de herkes tarafın dan bilinir. köyümüzde piknik alanları boldur. çağlayanımız vardır etrafı yapılmış olup piknik alanı vardır. barajımız vardır gerçi ismi başka köyün adıyla anılıyor ama kurulan arazi bizim köyündür.çok güzel yerleşimi vardır çamlıklar içinde barajı seyrdedip pikniğinizi yapabilirsiniz. KöyümüZÜN birde yaylası vardır.yaylasında gölümüz vardır.yaylamızın ismi gavur alanı diye bilinir eskiden gavurlar:(yabancılar:)orda savaşta ikamet ederlermiş o yüzden o ismi almış. köyümüzde eski tarihlerden kalma yerler bulunur kilise yeri derler ama şimdi kalıntısı varmı bilmem. herkes gelip gezebilir .seviniriz.
  Kültür

  köyümüzün meşhur köftesi vardır her gelene mutlaka yoğururlar.çiğ köfteye benzer ama bu tavuk etiyle yoğurulur.ayrıca yaprak sarmamız vardır baklalıda sarılır.un helvamız vardır.tokatın meşhur testi kebabı vardır. köy gelenek ve göreneklerine bağlı olup kendine ait yöresel yemekleri vardır.bunların başında zile de de meşhur olan bat yemeği en başta gelendir.Köyün eğitim seviyesi yüksek olup köydeki gençlerin çoğu ilköğretimden sonra devam etmektedir.Birde köyümüzden 7 yıl önce kaybettiğimiz türkiye güreş şampiyonu Mustafa SEVER bu köyde büyüyüp mezarıda karakuzu köyün de bulunmaktadır.Köyümüzde bulunan emine demirtaş(hameyli) çiğ köftesi meşhurdur.
  Coğrafya

  Tokat iline 89 km, Zile ilçesine 18 km uzaklıktadır.Deveci Dağları eteklerin de kurulmuş olup dağları geniş , yaylaları olan bir köydür. Sınırları Yozgat a bağlı köylere kadar dayanır.Ulaşımın da problem yoktur.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1150
  2000 797
  1997 806
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır.sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve gsm operötörleri hizmet vermektedir.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karakuzu Köyü Hakkında Forum Tarih
Karakuzu Köyü Viranşehir Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 6 Mart 2010
Karakuzu İlköğretim Okulu Aliağa İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Ramazan Karakuzu Cano Kime Gideyim 2010 Albüm Tanıtımları 24 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş