Karakter Kitabı Özeti ve Tanıtımı - Ferdinand Bordewijk

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda SeLeN tarafından 7 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Karakter Kitabı Özeti ve Tanıtımı - Ferdinand Bordewijk konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karakter kitap özeti - Karakter kitap tanıtımı


  Özeti

  Hikaye, 1920'lerin Rotterdam'ında geçer. Joba, Dreverhaven'in evinde hizmetçi olarak çalışmaktadır. Bu zaman içerisinde onlar sadece bir kere birlikte olurlar fakat Joba hamile kalır ve kendisi ve oğlu için bir hayat kurmak üzere işverenini terk eder. Böylece Katadreuffe evlenmemiş, yoksul bir annenin oğlu olarak II. Dünya Savaşı öncesi dünyaya gelir. Zaman geçtikçe Drevenhaven sürekli olarak Joba'ya mektup yollayarak evlenme teklif eder (mektuptaki “soru ne zaman evleniyoruz?” dur) fakat her seferinde reddedilir.

  Katadreuffe'ün yolu, Dreverhaven'inkiyle birkaç kere kesişir. Henüz çocukken, bir suçu olmadığı halde, hırsızlıktan tutuklandığında polise babasının Dreverhaven olduğunu söyler. Ancak karakola gelen Dreverhaven, onu oğlu olarak tanımayı reddeder. Genç bir adam olduğunda, tütün mağazası işletebilmek için, farkında olmadan Dreverhaven'in bankasından kredi alır. Ancak işler umduğu gibi gitmez ve başarısız olur, Dreverhaven'de alacakları için dava açar. Katadreuffe borcu ödeyebilmek için bir avukatlık firmasında katip olarak işe girer. Bu işi, annesinin evinde bulduğu ve henüz bitiremediği, ansiklopedilere dayanan eğitimi ile almayı başarmıştı.

  Borcunu ödedikten sonra Katadreuffe'un baro sınavını geçebilmek için bir kez daha paraya ihtiyacı olur.Tekrar Dreverhaven'e gider ve ondan kredi alır. Dreverhaven'in tek şartı istediği herhangi bir zamada borcun geri ödenmesidir. Oğluna karşı yaptığı bütün engelleme çabalarına rağmen Katadreuffe baro sınavını geçer ve avukat olmayı başarır. Dreverhaven'in öldürüldüğü gün öğleden sonra Katadreuffe bütün öfkesi ile Dreverhaven'in ofisine borcunun kalan son taksidini ödemek üzere gelir. Ofisten ayrılmadan önce Dreverhaven ile bir süre kavga eder. Çevredeki herkes ofisi terk ederken onu görmüştür.

  Polis Katadreuffe ofisi terk ederken saatin 5:00 olduğunu ve Dreverhaven'in ise saat 11:00'de öldüğünü ortaya çıkarır. Bu da onları Dreverhaven'in intihar ettiği sonucuna götürür. Dreverhaven vasiyetinde bütün malvarlığını oğluna bırakmıştır. Vasiyetin imza bölümünde ise “Vader” (Baba) yazılıdır.

  [​IMG]

  Künyesi

  Ferdinand Bordewijk
  · Galata Yayınları
  · Basım Tarihi : 09 - 2010
  · ISBN : 9786056141270
  · Sayfa Sayısı : 316
  · Çevirmen : Burak Sengir
  · Etiket Fiyatı : 18.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karakter Kitabı Özeti Forum Tarih
Haftanın Kitabı - Kovulmuşların Evi (Ali Ayçil) Özeti,Konusu,Karakterleri ve Yorumları Kitap Özetleri & E-Kitaplar 28 Şubat 2009
Uzun Hikaye Kitabının Karakterleri Ve Konusu Nedir Kitap Özetleri & E-Kitaplar 14 Mayıs 2013
Karakter Aşınması Kitabı - Richard Sennett Kitap, Resim ve Dergi 3 Ağustos 2010
Boyama Kitabı-900 Disney Karakteri Okul Öncesi Eğitim 7 Haziran 2009
Seyahatnamelerde Türklerin hangi karakter özelliklerinden bahsedilir kısaca Eğitim Bilgileri 7 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş