Karakent Köyü Merkez Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karakent Köyü Merkez Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karakent köyü bilgileri - karakent köyü resimleri - karakent köyü tanıtım  Karakent, Burdur ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski çağlardaki yerleşim yeri karakent-ilyas köyü yolu üzerinde, köye 4 km uzaklıktaki üveyik burnu adlı mevkiide bir roma kentidir. bu kentin terkedilmesi sonucu türkmen boyları köyün şu anki bulunduğu (söğüt dağının güney etekleri) yere yerleşmişler ve buraya KARA demişlerdir .daha sonra bu kent ve kara kelimelerinin birleşmesi sonucu köyün ADI karakent olmuştur.
  Coğrafya

  Burdur merkezine 32 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi ve karasal iklim arasında ki bir geçiş iklimidir.Yazları sıcak Kışları nadiren soğuktur.Köyün güneye bakması ve kuzeyinin kapalı olması ayrıca burdur gölünün yakınında olması iklimim yumuşatmaktadır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 358
  2000 340
  1997 359
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. merkezi Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Burdurdan köye otobüsler sabah 8:30 (yeşilova tur) ve 15:00 kooparatif otobüsü kalkmaktadır. Köyde kooperatif binası,süt soğutma tankı,köy kahvesi,düğün salonu,kuran kursu,futbol sahası mevcuttur herşeyiyle mükemmel örnek bir köydür.
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş