Karakayalı Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karakayalı Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karakayalı Köyü Ceyhan Bilgileri - Karakayalı Köyü Hakkında - Karakayalı Köyü Tanıtımı - Karakayalı Köyü Resimleri
  İlçe: CEYHAN - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: MEHMET ÖZEN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 404 [(2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01920
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Ceyhan
  Web Sitesi

  Karakayalı, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı olan Cebre isminin nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak sonradan değiştirilen Karakayalı adını Toros dağlarında Karakayalı adındaki yörüklerden almıştır. Tarsus'un kuzeyinde Navrun Yaylası civarında göçebe halde yaşayan Karakayalı Yörükleri 20.yüzyılın başlarında iskan edilmişdir.

  Eğitim amaçlı başlayan şehire göç olgusu 2000 li yıllarda arazilerin miras yoluyla parçalanması, makinalı tarımın yaygınlaşması ve işgücüne olan ihtiyacın asgari düzeye inmesiyle topraksız ve az toprağı olan köylüler başta Ceyhan ve Adana olmak üzere çeşitli şehirlere göç etmişlerdir.

  İlköğretimin zorunlu 8 yıl olmasından sonra köyün okulu kapanmış ve taşımalı eğitime geçilmiştir. Yeterince tarım arazisi olan köy halkından ise çok azı köyde yıl boyu yaşamaktadır.

  Yemekleri

  Köylüler daha çok et yemeklerine düşkündürdür ve bugdayın çok yetiştirildiğinden dolayı bulgur ve unda aşırı fazla tüketilir burgul olan herşeyi severler

  Coğrafya

  Adana iline 62 km, Ceyhan ilçesine 17 km uzaklıktadır. Köy yerleşmesi Kıllıhüyük tepesinin 1km. kuzeyinde Ceyhan Nehri'nin taşkınları sonucu biriken alüvyal düzlük üzerinde kurulmuştur.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 404
  1997 349

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mehmet Özen
  1999 - Ali Kurt
  1994 - Ali Kurt
  1989 - Yusuf Dal
  1983 - Remzi Gök
  1977 - Remzi Gök
  1973 - Yusuf DAL
  1971 - Remzi GÖK
  1968 - Remzi GÖK

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Karakayalı köyünde 1 cami ve imam lojmanı, iki bakkal, bir kahvehane ve kapalı halde olan ilkokul binası ve öğretmen lojmanı mevcuttur.
  Elektiriği olmayan, içme suyu kuyulardan temin edilen ve sıtma hastalığının yaygın olduğu köyde 1960'lı yılların sonuna kadar hayat şartları oldukça zordu. 1970 li yıllar Cebre köyü için dönüm noktası olmuştur. Cebre (Karakayalı) Köyü 1970 li yılların başlarında elektiriğe ve Tatarlı Köyünden getirilen içme suyu şebekesine kavuşmuştur. Cebre Köyü'nün de içinde yer aldığı geniş ova tabanı ilkbahar aylarında Ceyhan Nehri'nin taşkınlarına maruz kalmaktaydı. DSİ 6. Bölge Müdürlüğü'nün drenaj kanalları açarak ovayı ıslah etmesi, sel afetlerinin önlenmesi ve arazinin tesviye edilerek sulu tarıma açılması neticesinde köyün çevresindeki arazilerin ekonomik değeri arttı. 1970 li yıllara kadar kuru zirai faaliyetin ana geçim kaynağı olduğu köyde, genelde buğday, pamuk ve karpuz ekimi yapılmaktaydı. 1980'li yılların başlarında sulu tarımla birlikte buğday + soya fasulyesi ve mısırın ikinci ürün olarak ekilmeye başlamasıyla pamuk ekimi oldukça azalmıştır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

 2. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karakayalı Köyü Ceyhan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş