Karaköy Köyü Yenişehir Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karaköy Köyü Yenişehir Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaköy Köyü Yenişehir Bilgileri - Karaköy Köyü Hakkında -Karaköy Köyü Tanıtımı - Karaköy Köyü Resimleri


  İlçe: YENİŞEHİR - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 430 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16900
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe Yenişehir
  Web Sitesi
  Karaköy, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Çok eskiden bir kadının çiftliği olarak bilinirmiş. Kadının çiftliğinden dolayı önceleri karıköy olarak anılmış, daha sonrada karaköy olarak değişmiştir. Rivayete göre Osmanlının ilk dönemlerinde savaştan dönen askerler dönüş yolunda köyde konaklamışlar ve kendilerine ayran ikram edilmiştir. İlginçtir ayran maşrapalarının tamamında saman çöpü olması üzerine askerlerin komutanı çiftlik sahibi kadına niye ayran maşrapalarının tamamında saman çöpü var diye sorduğunda, kadın; askerlerin yoldan geliyorlar. Hepsi yorgun ve terliler. İkramımız olan soğuk ayranı birden içerlerse hasta olurlar, Yavaş yavaş içmeleri için ayrana çöpü ben koydurdum demiştir. Köy nüfusunun bir bir kısmı 1893-1935 Bulgaristan kırcaali bölgesive diğer bölgelerinden gelen kişilerden oluşur. Bir kısmı ise rivayete göre, mısırdan göç edip trabzona oradanda köye yerleşenlerden oluşur iki mahalle vardır muhacır ve manav mahallesi olarak adlandırılır. Komşu köyleri kuzeyde Demirboga, Dereköy, Batıda karacaali Güneyde Yolören ve doğuda Barcın dır.

  Kültür-Eğitim

  Bayramlarda baklava ve pasta ve yaprak sarma genelde her evde yapılır. Bayramlaşma törenleri mutlaka köy mezarlığında yapılan duadan sonra yapılır. Kurban Bayramlarında sabah kahvaltısını mutlaka kesebilen her aile kurban kesimi sonrası kavrulan ciğer ve cevizli ekmekle yapar. Köyün kültüründe kahvehanenin büyük önemi vardır. Erkeklerin birbirleri ile ve diğer iş görüşmeleri genellikle köy kahvehanesinde yapılır. Düğünler Cumadan başlar pazar günü köy meydanında yapılan damat tıraşı ve ardından gelin alınması ile sona erer. Köy kadınları ismine "ferace" dedikleri siyah bir örtüyü başlarına takarlar. Yakın zamana kadar işgücü ihtiyacından kaynaklanan sebeblerle aileler eğitime gençleri yönlendirmemişler, dolayısıyla Fakülte seviyesinde eğitim almış kişi sayısı 60 yıllardan günümüze kadar geçen süreçte sadece 4 kişidir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Nüfüsa göre arazinin yetersiz kalması,miras yolu ile sürekli küçülmesi, özellikle son yıllarda uygulanan tarım ve hayvancılık politikaları köyden kente göçü hızlandırmıştır. Tersine göçü sağlayabilmek için köy çayırlarından bir kısmına parselizasyon işlemi yapılmıştır.

  Coğrafya

  Bursa iline 49 km, Yenişehir ilçesine 6 km uzaklıktadır. Köy Bursa Yenişehir Yolu yakınında olduğu için ulaşım sorunu yoktur

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 430

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - ismail yigit
  1999 - ismail yigit
  1994 - ismail yigit
  1989 - Mustafa Elbeyli


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.k kanalizasyon şebekesi vardır, fakat yeterli değildir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karaköy Köyü Yenişehir Forum Tarih
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013
Karakoyunlu Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Iğdır Iğdır Tanıtımı 3 Aralık 2012
Karaköy Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Karakoyunlu Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çatallıkarakoyunlu Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş